Μαρία Παπουτσάκη – χαντμπολ

χαντμπολ1

Είμαι η Μαρία Παπουτσάκη  και είμαι μαθήτρια της Ε3.

Ακόμα δεν έχω καταλήξει σε ποιο άθλημα θέλω να πάω συστηματικά, όμως τώρα στο σχολείο άρχισα να παίζω χάντμπολ και νομίζω πως μου αρέσει.

Είναι ένα ομαδικό άθλημα που χρειάζεται συνεργασία των άλλων συμπαικτών.

Υπάρχουν κανόνες, μερικοί από τους οποίους απαγορεύουν το αντιαθλητικό παιχνίδι.

Νιώθεις ωραία όταν βάζεις γκολ, όταν κερδίζεις.

Υο παιχνίδι παίζεται με μερικούς κανόνες, όπως ότι δεν πρέπει να χτυπάς την μπάλα με τα πόδια, να περπατάς χωρίς να κάνεις τρίπλα και να χτυπάς τους αντιπάλους.

Κάθε ομάδα έχει 7 παίχτες και υπάρχουν 2 διαιτητές, οι οποίοι σφυρίζουν τα φάουλ που κάνουν οι ομάδες.

Κάθε αγώνας έχει 2 ημίχρονα των 30 λεπτών , τα οποία χωρίζονται από ένα διάστημα 15 λεπτών ξεκούρασης. Κάθε παίχτης μπορεί να αποβληθεί με κόκκινη κάρτα για 2 λεπτά και αν γίνει 2 φορές αποβάλλεται από το παιχνίδι οριστικά. Οι προπονητές μπορούν να κάνουν πολλές αλλαγές παικτών.

Το άθλημα αυτό παίζεται με μια μικρή μπάλα, η οποία είναι σχετικά πιο μικρή από τη μπάλα μπάσκετ  και την μπάλα ποδοσφαίρου.

Το χάντμπολ μ΄αρέσει γιατί είναι ένα ομαδικό παιχνίδι και πρέπει να αγωνιστείς σκληρά για να κερδίσεις.