Η ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

imagesΠριν αρκετό καιρό είχαμε πάει εκδρομή στην Αμερικάνικη σχολή Θεσσαλονίκης για να μας μιλήσουν σχετικά με την διαδικασία παρασκευής του ψωμιού.                                                                 Στην αρχή μας έδειξαν μια αίθουσα με σιτάρι και εργαλεία που χρησιμοποιούσαν στα παλιά χρόνια για να φτιάξουν το ψωμί. Εκεί μας έδειξαν αν πώς έφτιαχναν το ψωμί στα παλιά χρονιά.                                                                                                                                                             Όταν τελείωσε η συζήτηση μας είπαν ότι θα φτιάξουμε ψωμί και μας χώρισαν σε τρεις ομάδες. Φτιάξαμε  ένα νοστιμότατο ψωμί  και το κάθε παιδί πήρε το δικό του κομμάτι σπίτι του.                                                                                                                                                              Στην συνέχεια μας πήγαν σε ένα χωράφι όπου  μας έδειξαν πως φύτευαν το σιτάρι στα παλιά χρόνια  και φυτέψαμε κι εμείς.                                                                                               Στο τέλος μας πήγαν σε ένα θερμοκήπιο για να φυτέψουμε σιτάρι για να το πάρουμε σπίτι ώστε να δούμε την διαδικασία  που αναπτύσσεται.                                                                         Ήταν μια από τις πιο ωραίες εκδρομές μου.

Ιωάννα  Καφετζάκη