Συμμετοχή στο 7ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Εικόνα1

Μια εργασία του Χρήστου Ποντίδη, Ε΄τάξη

Δύο μέρες αφότου άνοιξαν τα σχολεία μετά από τις διακοπές του Πάσχα ,   στις  22  Απριλίου   2015  , η τάξη μου, με πρωτοβουλία της κυρίας μας , είχε την τιμή να πάρει μέρος στο 7ο Μαθητικό  Συνέδριο Πληροφορικής .

Το Μαθητικό Συνέδριο αφορά σε σχολεία της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που υποβάλλουν εργασίες προς έγκριση στην Επιστημονική Επιτροπή του Συνεδρίου. Είναι μια μαθητική γιορτή Τεχνολογίας κι Εκπαιδευτικής Καινοτομίας, που διαρκεί 3 ημέρες και φιλοξενείται στο χώρο Επιστήμης και Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ.

Εκεί, όλα τα  σχολεία της Μακεδονίας  που μετά από αυστηρή αξιολόγηση συμμετείχαν, παρουσίασαν μια εργασία τους  . Εμείς παρουσιάσαμε μια εργασία με τίτλο Ιδεοκατασκευές»,που βοηθά το μαθητή να μάθει να γράφει αφηγηματικές και περιγραφικές εκθέσεις  και   κείμενα  .

Όταν φτάσαμε στις  εγκαταστάσεις   του  «ΝΟΗΣΙΣ» ,όπου  διοργανωνόταν το  Συνέδριο , ανεβήκαμε αμέσως  στον δεύτερο όροφο  και περιμέναμε τη σειρά μας . Στο χώρο βρίσκονταν διάφορα ραδιοτηλεοπτικά συνεργεία  από τη Θεσσαλονίκη  που  «κάλυπταν» την  εκδήλωση   και   οι  δημοσιογράφοι   ρωτούσαν    τους   «συνέδρους»  . Ορισμένοι   από   τη  δική  μας   ομάδα  , δώσαμε   συνεντεύξεις    και   μιλήσαμε  για  την   εργασία  μας .

Μετά από λίγη ώρα ,  κατά   την   παρουσίαση   της  εργασία μας ,   διαπιστώσαμε    το  ενδιαφέρον     του   κοινού   που    μας   παρακολούθησε  σε  όλη  τη  διάρκεια.

Τις επόμενες ημέρες  περιμένουμε  τα αποτελέσματα της αξιολόγησης  για να δούμε αν θα είμαστε νικητές του Συνεδρίου. Νιώθω πολύ ωραία που πήρα μέρος σε αυτό το πολύ σπουδαίο γεγονός.