Editorial 5ου τεύχους

«Πώς να κρυφτείς απ’ τα παιδιά;
Έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα.
Και μας κοιτάζουν με μάτια σαν κι αυτά
όταν ξυπνούν στις δύο η ώρα»
  Νομίζω ότι αυτοί οι ωραίοι στίχοι από το γνωστό τραγούδι του Διονύση Σαββόπουλου αντικατοπτρίζουν μία μεγάλη αλήθεια: τα παιδιά είναι οι πρωταγωνιστές! Και έχουν λόγο, άποψη και θέση!
  Εμείς, οι δάσκαλοι  στο 14ο Γυμνάσιο Λάρισας αυτό το γνωρίζουμε πολύ καλά. Έχουμε εξαιρετικούς μαθητές στο σχολείο μας, με ήθος, που αγαπούν τη γνώση και πασχίζουν να την κάνουν κτήμα τους. Είναι πολύ ζωντανά παιδιά και μπροστάρηδες στη χαρά και στα μαθήματα. Στην προσπάθειά τους εμείς οι μεγαλύτεροι είμαστε αρωγοί.
  Αυτό το τεύχος του περιοδικού του σχολείου μας που έχετε εμπρός σας περιέχει εργασίες αποκλειστικά των παιδιών μας. Είμαστε υπερήφανοι γι’ αυτές, γιατί είναι ένα κομμάτι από την κοινή προσπάθεια που γίνεται στο 14ο Γυμνάσιο. Διαβάστε τις και χαρείτε το συνδυασμό της συγκροτημένης σκέψης με τη φρεσκάδα και τη ζωντάνια!
Ο Αρχισυντάκτης
Νίκος Παύλου