EDITORIAL 1ου τεύχους

Αγαπητέ αναγνώστη, Αγαπητή αναγνώστρια,

Καλωσορίσατε στο πρώτο ψηφιακό τεύχος του ηλεκτρονικού περιοδικού:  «15 ψηφιακό πανόραμ@» .

15logo
Όπως σύντομα θα ανακαλύψετε διατρέχοντας τις e-σελίδες του, ένα από τα πλέον εύγλωττα χαρακτηριστικά του είναι ο πλουραλισμός στη θεματολογία του. Θέματα που αφορούν στις τέχνες και στον πολιτισμό εναλλάσσονται με άλλα που αφορούν στο περιβάλλον, ακολουθούν θέματα σχετικά με την επικαιρότητα, τον αθλητισμό και την ψυχαγωγία, θέματα με περιεχόμενο τη διατροφή κ.α.
Δεν θα μπορούσε να συμβεί αλλιώς – πιστέψτε μας.
Γιατί ο σύγχρονος μαθητής είναι ένας νέος άνθρωπος με πολύπλευρα ενδιαφέροντα, ανησυχίες και δραστηριότητες.
Επόμενο λοιπόν –μα και ζητούμενο ταυτόχρονα– ήταν να προκύψει πολυχρωμία, ποικιλία, ζωντάνια, πλήθος σκέψεων, ιδεών, θεμάτων.
Σκοπός μας άλλωστε εξαρχής όταν αποφασίζαμε από κοινού μαθητές και καθηγητές να υλοποιήσουμε την ιδέα ενός σχολικού εντύπου, αυτός ήτανε: να επικοινωνήσουμε όλες αυτές τις ιδέες μας, όλα αυτά τα ενδιαφέροντά μας, τις κρίσεις και τις προτάσεις μας. Με μια κουβέντα: να επικοινωνήσουμε μεταξύ μας και μαζί σας.
Εξάλλου, κινητήρια δύναμη κάθε εξωστρεφούς δημιουργίας είναι η επιθυμία για επικοινωνία.
Και ως Σχολείο σύγχρονο και ανοιχτό, γνωρίζουμε ότι η επικοινωνία αποτελεί το καλύτερο και πιο όμορφο μέσο για να προκύψει η Γνώση.

Καλή περιήγηση
Εκ μέρους της συντακτικής ομάδας

Ασπασία Κασσίδα

* ο τίτλος του περιοδικού είναι μια ιδέα των μαθητριών:
Ελένης Θεμελή και Ειρήνης Καρακώστα Μπασιάκου του τμήματος Γ2

* Το εξώφυλλο του περιοδικού έξοχα σχεδιάστηκε από τη μαθήτρια Κουτσιώρα Φωτεινή του τμήματος Γ3

* Θερμές ευχαριστίες στον καθηγητή πληροφορικής κ. Κουνιάκη Χριστόφορο, η συμβολή του οποίου στη σύσταση του περιοδικού υπήρξε καθοριστική