Πώς δρα η γνώμη της κοινωνίας πάνω μας;

62053-politesΕμείς οι άνθρωποι ανήκουμε σε μία κοινωνία, όπου ο καθένας έχει τη δική του γνώμη, το δικό του γούστο. Όμως, όταν δρούμε με βάση τη γνώμη της κοινωνίας, χάνουμε τη μοναδικότητα του προσωπικού μας χαρακτήρα και πολλές φορές, χάνουμε την επαφή που έχουμε με τους δικούς μας ανθρώπους. Δεν πρέπει να επηρεαζόμαστε τόσο. Κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και έχει το δικαίωμα να κάνει αυτό που θέλει. Άλλωστε, ό,τι και να επιλέξουμε να κάνουμε, αυτοί οι μικροί άνθρωποι που κατακρίνουν δίχως να κοιτούν τα δικά τους μειονεκτήματα, θα μας σχολιάσουν αδίστακτα. Πρέπει να υποστηρίζουμε τη γνώμη μας και να μην ντρεπόμαστε να εκφράσουμε αυτό που θέλουμε να πούμε. Πρέπει να υπερασπιζόμαστε τους φίλους μας, όπως και τον εαυτό μας. Δεν χρειάζεται να αποφεύγουμε τους ανθρώπους που η κοινωνία απαρνείται. Έχουμε όλοι το ίδιο δικαίωμα να υπάρχουμε και να ζούμε ελεύθερα.