Η χορωδία του σχολείου μας ταξιδεύει…….

Την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2015, η χορωδία και η ορχήστρα του σχολείου μας συνοδευόμενες από την καθηγήτρια Μουσικής κα Παπαγεωργίου Μαρία, την θεολόγο κα Τζουλουχά Μαρία και την καθηγήτρια Πληροφορικής κα Διλάλου Ασπασία, μια εξαιρετική συναυλία στο Πολιτιστικό Κέντρο Αιγίου. Τη συναυλία διοργάνωνε η ΔΗ.Κ.ΕΠ.Α σε συνεργασία με το «Ελληνικόν Ειδύλλιον» του κύριου Ανδρέα Ντρέκη. Η χορωδία και η ορχήστρα του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια συναυλία Γερμανών οι οποίοι έπαιζαν βιολιά, βιόλες, βιολοντσέλα και κοντραμπάσα, καθώς και φλάουτα και ένα κλαρινέτο. Την ορχήστρα διηύθυνε η καθηγήτρια εγχόρδων κα Ewelina Nowicka. Οι μαθητές από τη Γερμανία, παρουσίασαν κομμάτια εγχόρδων αλλά και πνευστών μουσικών οργάνων. Μεταξύ αυτών: η σύνθεση του Karl Jenkins για τον κινηματογράφο «Palladio». Παράλληλα παρουσιάστηκε και μια σύνθεση ελληνικής μουσικής την κας Ewelina Nowicka. Εκτός από αυτά παρακολουθήσαμε και δύο τραγούδια «Τα λιανοτράγουδα» : Μάνος Χατζιδάκις & «Του μικρού βοριά» : Μίκης Θεοδωράκης από μέλη της Δημοτικής  Παιδκής – Νεανικής Χορωδίας Αιγιάλειας υπό τη διεύθυνση και τη συνοδεία πιάνου της κας Βασιλικής Νάσση.

DSC08544DSC08547