Εργασία (project) στο “Μικρό Πρίγκιπα”

Του Αντουάν ντε Σαιντ Εξυπερύ

ΤΑΞΗ : Β Γυμνασίου

Τμήματα: Β4 και Β5

Φιλόλογος: Γαλανοπούλου Μαρία

Σύμφωνα με τον νέο τρόπο προσέγγισης του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας στο Γυμνάσιο που στηρίζεται στην καλλιέργεια ποικιλίας αναγνωστικών και κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών στο πλαίσιο μιας αναγνωστικής ομάδας, οι μαθητές του Β4 ΚΑΙ Β5 τμήματος του σχολείου μας αποφασίσαμε μαζί με τη φιλόλογό μας κ. Γαλανοπούλου Μαρία – κατόπιν ενημέρωσης και προτροπής της- να ασχοληθούμε με τη σύνταξη εργασίας (project) πάνω στο έργο του Αντουάν ντε Σαιντ Εξυπερύ “Ο Μικρός Πρίγκιπας”. Διαλέξαμε αυτό το κείμενο για τον έξυπνο, ευαίσθητο, υπέροχο τρόπο γραφής και επικοινωνίας όλων των θαυμάσιων μηνυμάτων του αλλά και γιατί ο “Μικρός Πρίγκιπας” αποτελεί το σύμβολο του σχολείου μας. Είναι ο “Μικρός” μας “Πρίγκιπας”.

Χωρισμένοι σε ομάδες ακούσαμε αρχικά την ανάγνωση όλου του έργου έχοντας στη διάθεσή μας και το ερωτηματολόγιο που η καθηγήτριά μας μάς παρείχε από την αρχή. Στη συνέχεια ακολούθησε σχολιασμός των σημείων που μας έκαναν εντύπωση και στο τέλος η κάθε ομάδα επεξεργάστηκε τις ερωτήσεις από το ερωτηματολόγιο και συνέθεσε τη δική της εργασία (δημιουργική γραφή). Όλες οι εργασίες παρουσιάστηκαν στην τάξη κι έτυχαν τόσο ετεροαξιολόγησης όσο και αυτοαξιολόγησης.

Στη συνέχεια ακολουθεί η παρουσίαση των εν λόγω εργασιών των ομάδων.