Το πρώτο παντελόνι που άγγιξε γυναικείο δέρμα!

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Μαρ• 08•16

Οι γυναίκες φορούσαν, ανέκαθεν, φορέματα και φούστες, και οι άντρες παντελόνια. Κατά την διάρκεια  του 1800, όμως, οι γυναίκες εργάτριες ήταν αυτές που πρώτες τόλμησαν να φορέσουν τα παντελόνια τον αντρών τους- και αυτό, αποκλειστικά ως «στολή εργασίας». Στον Β” Παγκόσμιο Πόλεμο, οι γυναίκες που βγήκαν, πιο μαζικά, στην αγορά εργασίας, άρχισαν να φοράνε σε μαζικότερο βαθμό τα παντελόνια των αντρών τους.
Μετά το τέλος του μεγάλου Πολέμου, το Καλοκαίρι του 1944, οι πωλήσεις των παντελονιών για γυναίκες πενταπλασιάστηκαν σε σχέση με την περασμένη χρονιά ενώ, μέχρι την δεκαετία του 1960, σχεδιαστές όπως ο Andre Courreges έφεραν στην πασαρέλα τα μακριά παντελόνια, τα οποία οδήγησαν στην εποχή του θρυλικού Smoking του Yves Saint Laurent, αλλά και των jeans, συμβάλλοντας καθοριστικά στο τέλος της απαγόρευσης προς τις γυναίκες να φοράνε παντελόνια σε σχολεία, χώρους εργασίας και καλά εστιατόρια.