Ο Φεβρουάριος είναι… γυναικεία υπόθεση!

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Μαρ• 08•16

Δρακοπούλου Ελπίδα

Γυναίκες… Πολλοί τις θεωρούν «ασθενές» φύλο όσοι όμως τις γνωρίζουν καλύτερα καταλαβαίνουν ότι μάλλον είναι το ισχυρότερο. Παλίοτερα, οι γυναίκες θεωρούταν πολύ κατώτερες από τους άντρες. Δεν κατείχαν βασικά προνόμια τα οποία στη σημερινή εποχή ακούγονται σχεδόν αδιανόητα. Για παράδειγμα οι γυναίκες απέκτησαν πολύ πρόσφατα  το δικαίωμα να συμμετέχουν στα κοινά. Συγκεκριμένα οι Ελληνίδες ψήφισαν για πρώτη φορά στις 28 Μαΐου του 1952! Ενώ όσο πηγαίνουμε όλο και πιο πίσω στο παρελθόν συνειδητοποιούμε ότι οι γυναίκες είχαν όλο και λιγότερες ελευθερίες. Στην Αρχαία Ελλάδα μάλιστα απαγορευόταν  η είσοδος των γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες, η πρώτη που μπήκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες ήταν η Καλλιπάτειρα και έγινε αποδέκτη επειδή και ο γioς της και o άντρας της αγωνίζονταν. Στο παρελθόν τους απαγορευόταν ακόμη και να εργάζονται αλλά και να βγαίνουν από το σπίτι τους χωρίς συνοδεία. Ενώ ακόμα και σε θέματα του σπιτιού δεν είχαν άποψη. Κατά τη γνώμη μου αυτό ήταν τεράστιο λάθος. Καθώς όπως έχει αποδειχθεί  στη σύγχρονη ιστορία οι γυναίκες  ευθύνονται για πολλά πλεονεκτήματα της κοινωνίας. Ας μην ξεχνάμε την μητέρα Τερέζα που βοηθούσε τους φτωχούς και κέρδισε νόμπελ ειρήνης.Επίσης, οι γυναίκες φαίνεται ότι σε πολλά πράγματα είναι καλύτερες από τους άντρες. Γιαυτό αποφασίσαμε το τεύχος Φεβρουαρίου να είναι… γυναικεία υπόθεση!