Η ΒΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ!

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Ιουν• 14•16
Η ΒΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ!

Δρακοπούλου Ελπίδα

Bullying ή εκφοβισμός σίγουρα ένα φαινόμενο που αρχίσει να παίρνει μεγάλες διαστάσεις στην εποχή μας.  Όμως, γιατί; Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί κάποιος να θέλει να βλάψει  άλλους είτε σωματικά είτε  ψυχικά είτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο. Ο εκφοβισμός μπορεί να ξεκινήσει από μια ανούσια αφορμή. Ίσως, επειδή κάποια παιδιά δεν συμφωνούν σε κάποιο θέμα. Ή ακόμα επειδή ένα παιδί νιώθει δυνατό αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ αδύναμο ψυχικά! Βέβαια, εκφοβισμός δεν είναι μόνο ο σωματικός, υπάρχει και ο λεκτικός. Μάλλον δεν σας φαίνεται σοβαρό, όμως οι λέξεις έχουν την ικανότητα να πληγώσουν περισσότερο και από τα χέρια μερικές φορές. Επιπρόσθετα, μία μορφή bullying,  που είναι λίγο πιο σύγχρονη, είναι αυτή μέσω διαδικτύου. Γιατί όμως φτάνουμε σε αυτό το σημείο;  Μήπως επειδή έχουμε πληγωθεί ή μήπως διότι θέλουμε να πληγώσουμε τους άλλους απλά για να κρύψουμε τα δικά μας προβλήματα; Επίσης, πώς το αντιμετωπίζουμε εάν συμβεί μπροστά μας; Η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο να υπερασπιστούμε τον ίδιο μας τον εαυτό, άρα είναι δυσκολότερο να υπερασπιστούμε κάποιον άλλο. Γι αυτό την επόμενη φορά που θα βρεθείτε στην θέση του θύτη προσπαθήστε να κρατήσετε το θυμό μέσα σας και σκεφτείτε λογικά. Εάν, από την άλλη πλευρά, γίνετε θύμα bullying, μην προσπαθήσετε να το αντιμετωπίσετε μόνοι σας ΜΙΛΗΣΤΕ  σε κάποιο φίλο σας, στους γονείς σας ή στους καθηγητές σας. Τέλος, εάν  είστε παρατηρητής ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΤΕ ΑΠΡΑΓΟΙ! Απλά θυμηθείτε Η ΒΙΑ ΔΕΝ  ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ!