Βασιλικός… περίπατος!!!

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Ιουν• 14•16

Δρακοπούλου Ελπίδα Β’1

Πρόσφατα, επισκεφτήκαμε τα βασιλικά κτήματα στην περιοχή του Τατοΐου. Κάνοντας έναν εκπαιδευτικό περίπατο,  καταφέραμε να ταξιδέψουμε στις  παραμυθένιες, άλλα και, πολλές φορές, τραγικές ζωές αυτών των γαλαζοαίματων! Ο περίπατος σε ένα τέτοιο μέρος δεν ήταν μόνο εκπαιδευτικός, αλλά και αναζωογονητικός, αφού μας έδωσε την ευκαιρία να χαλαρώσουμε και να περπατήσουμε σε ένα καταπράσινο  περιβάλλον. Ενώ δεν έλειψαν και τα παιχνίδια, όπως η τοξοβολία και άλλα και το εκπαιδευτικό παιχνίδι, όπως η αναγνώριση από τα ίχνη των ζώων. Μπορεί ο περίπατος να μην διήρκεσε πάρα πολύ, άλλα ήταν μια υπέροχη ευκαιρία να περιηγηθούμε σε  ένα  «βασιλικό» μέρος να ξεκουραστούμε. Σίγουρα θα το επισκεπτόμουν ξανά, αν μου δινόταν η ευκαιρία  και, φυσικά, σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Σε ένα στιγμιότυπο βλέπουμε όσους δεν κουράστηκαν από την α΄ φάση της διαδρομής να περιεργάζονται το τοπίο

unnamed 1Τα ίχνη των ζώων (βάτραχος, αλεπού, ασβός, ελάφι, τσακάλι) δεν ήταν και τόσο εύκολο να αναγνωριστούν, ακόμα και μετά την αναζήτησή και εύρεσή τους (στο δάσος κρύφτηκαν οι καρτέλες με φωτογραφία του ίχνους και της ολόσωμης εικόνας του κάθε ζώου