Σύγχρονη…Εξάρτηση

Facebook, Instagram, Youtube όλοι τα ξέρουμε και οι περισσότεροι από εμάς έχουμε λογαριασμούς σε αυτά τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ή αλλιώς social media,  τα οποία αποτελούν μέρος της καθημερινότητας μας. Μήπως όμως έχουμε ξεπεράσει τα όρια; Η αλήθεια είναι πως μας προσφέρουν  ώρες ψυχαγωγίας και χαλάρωσης, αλλά αρκετοί από εμάς ξοδεύουμε πάρα πολλές ώρες σε αυτά είτε ανεβάζοντας φωτογραφίες είτε ό,τι άλλο θέλουμε. Κατά την γνώμη μου δεν είναι κακό να ασχολούμαστε με αυτά αρκεί να μη «μοιραζόμαστε» τα προσωπικά μας στοιχεία με αγνώστους αλλά και να μην εμπιστευόμαστε όποιον γνωρίζουμε στο ίντερνετ! Γενικά μιλώντας, το φαινόμενο των μέσων κοινωνικής δικτύωσης παίρνει όλο και μεγαλύτερες διαστάσεις στην εποχή μας. Ίσως να μην μπορούμε να το αποτρέψουμε, αλλά τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε να μην είμαστε εξαρτημένοι από αυτά!

Δρακοπούλου Ελπίδα Β1