techno-wizard

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Σεπ• 07•16

Στοφοράντοβα Ανδριάνα, Β4

Αυτές είναι μερικές ερωτήσεις που κάναμε στον καθηγητή της τεχνολογίας μας  κ. Γιώργο Παπαδόπουλο.

Τί είναι τεχνολογία?

Τεχνολογία είναι οτιδήποτε έχει φτιάξει ο άνθρωπος για να ικανοποιήσει τις ανάγκες του.

Πότε εμφανίστηκαν τα πρώτα τεχνολογικά επιτεύγματα του ανθρώπου?

Από την ώρα που ο άνθρωπος εμφανίστηκε στη γη , άρχισαν να πρωτοεμφανίζονται και τα πρώτα τεχνολογικά επιτεύγματα.

Τι ώθησε τον άνθρωπο να κατασκευάσει εργαλεία?

Η ανάγκη της επιβίωσης ώθησε τον άνθρωπο να κατασκευάσει εργαλεία.

Γιατί είναι απαραίτητο ο κάθε άνθρωπος να αποκτά γενική τεχνολογική γνώση-μόρφωση?

Ο κάθε άνθρωπος κατά την διάρκεια της ζωής του πρέπει να αποκτά την απαραίτητη τεχνολογική γνώση γιατί η τεχνολογία είναι συνυφασμένη με την ζωή.

Ποιά είναι τα θετικά αποτελέσματα της τεχνολογίας?

Ένα γενικό θετικό αποτέλεσμα της τεχνολογίας είναι η βελτίωση του βιοτικού επιπέδου του ανθρώπου.

Τι είναι επιστήμη?

Επιστήμη είναι η γνώση που αποκτά ο άνθρωπος διερευνώντας και επιλύοντας προβλήματα ή ερωτήματα τα οποία τον απασχολούν , η οποία με συνδυασμό την ανάπτυξη της  τεχνολογίας ανυψώνει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων.

Η επιστήμη ή η τεχνολογία είναι πιο σημαντική για τον άνθρωπο και γιατί?

Και οι δύο έννοιες συμβαδίζουν διότι δεν μπορεί να εξελιχθεί η τεχνολογία χωρίς να αναπτυχθεί η επιστήμη με την γνώση την όποια διαμορφώνει.