Οταν οι δυνάμεις φεύγουν

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Μαρ• 14•17

Μπέλη Γεωργία, Α5

Για τους ηλικιωμένους τι κάνουμε; Όταν υπάρχουν ηλικιωμένοι στην οικογένεια μας, θα πρέπει να ξέρουμε, ότι η ακοή τους, η όραση, η μνήμη τους και η κίνηση τους είναι περιορισμένη Και μετα από τόσα χρόνια, είναι δύσκολο να λειτουργήσουν σωστά.

Δηλαδή το βάδισμα τους, είναι αργό, η ακοή τους μειωμένη και δεν θυμούνται εύκολα πολλά πράγματα.

Οπότε σε αυτούς τους ανθρώπους, πρέπει να φερόμαστε με σεβασμό, αγάπη και φροντίδα όπως τους αρμόζει, και να μην τους μειώνουμε γιατί έτσι νιώθουν άσχημα στο περιβάλλον τους.

Επίσης, πρέπει να τους παρακινούμε, να είναι ενεργοί σε δραστηριότητες, και να βγαίνουν βόλτες έτσι ώστε να υπάρχει κίνηση και να μην κάθονται όλη μέρα μέσα στο σπίτι.

Τέλος, επειδή τα παιδιά δεν έχουν υπομονή πολλές φορές συμπεριφέρονται άσχημα στους ηλικιωμένους, πράγμα που δεν είναι σωστό να συμβαίνει, διότι με τις γνώσεις που έχουν, μπορούν  να μας δώσουν πολύ σημαντικές συμβουλές για το τι, πρέπει να κάνουμε σε κάποια δύσκολη στιγμή στη ζωή μας.

familylivingpicture