Eυρωστία και ευεξία

Η νεαρή μας συντάχτρια :Ισιδώρα Ρηγάτου Γ3′

Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2017

WP_20170215_007

Στα πλαίσια της σχολικής μας εκδρομής στο Εθνικό Γυμναστήριο Αθηνών «Ι. Φωκιανός» κληθήκαμε να έρθουμε σε επαφή με την αθλητική μας πλευρά.

WP_20170215_042

Άνθρωποι με ειδικότητα στον αθλητισμό παρευρίσκονταν εκεί βοηθώντας στον συντονισμό και στην ομαλή διακίνηση των ομάδων.

WP_20170215_046

Χωριστήκαμε σε ομάδες, βρεθήκαμε σε μια κυκλική προπόνηση δουλεύοντας όλοι μαζί με αθλητικό και ομαδικό πνεύμα.

WP_20170215_049

Οι αθλητικές δραστηριότητες ξεκίνησαν με την προθέρμανση των μαθητών. Τρέξιμο και αερόβιες ασκήσεις σε μορφή παιχνιδιού με στεφάνια, εμπόδια και πολλά άλλα!

Έπειτα η κάθε ομάδα πέρασε από διάφορα αθλήματα όπως basketball, handball,volley,kick boxing και tennis με ξύλινες ρακέτες!

Ο χώρος και τα γήπεδα όπου βρεθήκαμε ήταν κατάλληλα διαμορφωμένα και καθαρά για την προστασία μας από τραυματισμούς!

WP_20170215_033

Υπήρχαν επίσης πολλά δέντρα και φυτά καθώς δίπλα από το Εθνικό Γυμναστήριο Αθηνών «Ι. Φωκιανός» βρίσκεται ο εθνικός κήπος στον οποίο ξεναγηθήκαμε.WP_20170215_026

Τέλος παρατηρήσαμε τους Εύζωνες να κάνουν πρόβα για την παρέλαση της 25ης Μαρτίου ,που είναι τιμητικό άγημα του Άγνωστου Στρατιώτη και του Προέδρου της Δημοκρατίας.

WP_20170215_048

Το Εθνικό Γυμναστήριο Αθηνών «Ι. Φωκιανός» ιδρύθηκε στα τέλη του 19ου αιώνα από τον Ιωάννη Φωκιανό και βρίσκεται στο χώρο του Ζαππείου στην Αθήνα απέναντι από το Παναθηναϊκό Στάδιο. Οι εγκαταστάσεις του περιλαμβάνουν κτίρια 1000 m2 περίπου χώρων άθλησης, γραφείων , αποδυτηρίων, αποθηκών και άλλων βοηθητικών χώρων και ανοιχτό υπαίθριο χώρο 3 στρεμμάτων περίπου.

WP_20170215_011

Το γυμναστήριο λειτουργεί υπό την εποπτεία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Καθημερινά γυμνάζονται εκεί δεκάδες παιδιά και ενήλικες στα γήπεδα του μπάσκετ , ποδοσφαίρου βόλεϊ αλλά και στο υπαίθριο γυμναστήριο και η είσοδος είναι ελεύθερη. (πηγή : http://egafokianos.com/ )

Συνοδοί καθηγητές ήταν οι γυμνάστριες κυρία Κιουζέλου και κυρία Καλογήρου καθώς και ο κύριος Κουμουτζέλης μαθηματικός,  με την κύρια Βερικόκου φυσικός.