Στιγμιότυπα που συγκλονίζουν

ΑΠΟ: ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ - Απρ• 03•18

Βασιλάκη Δήμητρα, Γαβριήλ Αφροδίτη, Α1

Πρόσφατα επισκεφτήκαμε με το σχολείο το Ζάππειο Μέγαρο. Ήταν μια ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική επίσκεψη , διότι είχαμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά την έκθεση φωτογραφιών με θέμα το Ολοκαύτωμα των Εβραίων και τα εγκλήματα των Ναζί σε όλες τις χώρες της Ευρώπης και στην Ελλάδα.

P1050198

Εκτός από μια ενδιαφέρουσα εμπειρία, ήταν και μια εκπαιδευτική εκδρομή.
Η έκθεση αυτή  τιμά και αποτελεί μια εκδήλωση μνήμης στους αφανείς ήρωες
P1050170

Με τις  φωτογραφίες από τις πόλεις και τα χωριά δείχνουν τι  υπέστησαν οι άνθρωποι τότε. Ήταν πολλή η βία και η βαναυσότητα που δέχτηκαν. Όταν αντικρίσαμε τα στιγμιότυπα αυτά, συγκινηθήκαμε, φοβηθήκαμε αλλά και στεναχωρηθήκαμε ιδιαίτερα  για τα βάσανα που αντιμετώπιζαν οι Έλληνες εκείνη την εποχή.

P1050212

Έτσι τιμήσαμε και τους πεσόντες του πολέμου. Πράγματι, οι  γερμανικές θηριωδίες, οι καταστροφές, οι εκτελέσεις, η πείνα και τα δεινά που πέρασε ο Ελληνικός λαός από τους κατακτητές ήταν απίστευτα. Είναι καλό να τα φυλάξουμε στη μνήμη μας και να διαφυλάσσουμε την ειρήνη που έχουμε σήμερα.

P1050185