Nέο ξεκίνημα!

education-is-power

Η νέα σχολική χρονιά ξεκίνησε!Με προβλήματα , ανησυχίες και ελλείψεις! Σε μια εποχή με ραγδαίες εξελίξεις και αβεβαιότητα στο πολιτικό,κοινωνικό και οικονομικό σκηνικό του τόπου μας,εμείς οι καθηγητές των σχολείων,οι δάσκαλοι των παιδιών, είμαστε τελικά πολύ τυχεροί!Κι αυτό γιατί ,όσο κι αν θέλουν να μας πληγώσουν με οποιοδήποτε μέτρο αφορά στο μισθό,στο ωράριό μας,στην εξέλιξή μας,εμείς θα βρίσκουμε το κουράγιο και τη δύναμη να αντιστεκόμαστε!Γιατί έχουμε την τύχη να είμαστε δίπλα στα παιδιά,στους νέους,στην ελπίδα!΄Εχουμε υποχρέωση να σβήνουμε κάθε θλίψη με χαμόγελο,να υποσχόμαστε την ελπίδα και να πιστεύουμε σ΄αυτή.Η παιδεία θα μένει πάντα ζωντανή και θα υπόσχεται όμορφες μέρες μέσα από τις διαπροσωπικές σχέσεις,τη φιλία,την αγάπη,την αξιοπρέπεια ,την αλληλεγγύη και όλες τις αξίες που, κόντρα στα σημεία των καιρών ,βγαίνουν αλώβητες μέσα απ’τα σχολεία.

Για δεύτερη χρονιά λοιπόν το περιοδικό μας θα συνεχίσει να προβάλλει την όμορφη πλευρά της εκπαίδευσης.Συνοδοιπόροι οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του σχολείου μας θα επιχειρήσουμε να δώσουμε ένα ηχηρό μήνυμα αισιοδοξίας για το μέλλον και μια υπόσχεση ότι θα προσπαθήσουμε να κάνουμε τον κόσμο μας καλύτερο μέσα από απλά μικρά πράγματα της καθημερινότητάς μας.