Mέγαρο Μουσικής:Ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες. Εντυπώσεις μαθητών

megaron-760x634
Α. Τη Δευτέρα 14 Νοεμβρίου επισκεφτήκαμε το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών,όπου και παρακολουθήσαμε την παράσταση «Ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες».
Το Μέγαρο Μουσικής είναι ένα επιβλητικό και πολυτελές κτίριο, στο οποίο μόλις μπαίνεις μέσα νιώθεις την ανάγκη να σοβαρευτείς και είσαι περήφανος που σου δίνεται η ευκαιρία να παρακολουθήσεις μια παράσταση σαν κι αυτή με όχι διεθνείς αναγνωρισμένους αλλά υπερταλαντούχους συντελεστές. Οι ηθοποιοί και όλο το προσωπικό στο Μέγαρο ήταν πολύ ευγενικοί. Γενικά, ήταν ένας πολύ καθαρός και φιλόξενος χώρος.
Ο «γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες» είναι ένα μυθιστόρημα που έγινε έργο.Ήρωας μας ήταν ο Φιλέας Φογκ, ένας πλούσιος εκκεντρικός τζέντλεμαν, ο οποίος είχε πολλές ιδέες. Κάποια μέρα σε μια λέσχη στο Λονδίνο με αφορμή μία συζήτηση στοιχημάτισε 20.000 λίρες αν έκανε τον γύρο του κόσμου σε 80 ημέρες. Και έτσι ξεκίνησε το ταξίδι του με τον υπηρέτη του, Πασπαρτού. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού παρακολουθείται από τον επιθεωρητή Φιξ, ο οποίος υποπτεύεται τον Φογκ για μια ληστεία. Στις Ινδίες σώζει μια βασίλισσα, αλλά λόγω προβλημάτων νόμιζε πως είχε χάσει το στοίχημα. Όμως, είχε φτάσει μια μέρα νωρίτερα, πήγε στη Λέσχη,κέρδισε το στοίχημα και παντρεύτηκε τη νεαρή πριγκίπισσα.
Από αυτή την εκδρομή αποκομίσαμε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα και ελπίζω να μας δοθεί η ευκαιρία για να ζήσουμε ξανά μία τέτοια εμπειρία.                                                                      Κώνστας Μιχαήλ ,Α2
Β. Πριν λίγες ημέρες το σχολείο μου διοργάνωσε μια εκδρομή στο Μέγαρο Μουσικής στην Αθήνα.Εκεί θα παρακολουθούσαμε την καταπληκτική παράσταση “O γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες” του Ιουλίου Βερν.
Το Μέγαρο Μουσικής είναι ένα υπέροχο μοντέρνο κτίριο με άριστη ακουστική που φιλοξενεί πολλές καλλιτεχνικές εκδηλώσεις.
Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες είναι ένα περιπετειώδες ταξίδι με δράση, χιούμορ, ζωντανή μουσική και διαδραστικές βιντεοπροβολές.Ήταν μια παράσταση που μας ενθουσίασε και μας παρέσυρε στο μαγικό της κόσμο. Ο αγαπημένος μου ήρωας ήταν ο Πασπαρτού γιατί ήταν αστείος και αυθόρμητος.Ήταν μια αξιόλογη εκδρομή γιατί στην πόλη μας δεν μπορούμε να δούμε ούτε χώρους σαν το Μέγαρο Μουσικής ούτε τέτοιες παραστάσεις.                               Λαλιώτη Γεωργία, Α2
Γ. Η παράσταση που παρακολουθήσαμε με το σχολείο μας στο Μέγαρο μουσικής ήταν “Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες”. Ήταν μια διασκεδαστική και όμορφη ιστορία γεμάτη δράση και ζωντάνια.Η μουσική ήταν ζωντανή και τα σκηνικά κινούμενα, τα οποία και έπρεπε να φανταστείς ο ίδιος.Ήταν μια από τις καλύτερες παραστάσεις που έχω παρακολουθήσει τελευταία.             Χρίστος Μπλάνος ,Α3
gyros1 ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ