Αγγειοπλάστης

ΑΠΟ: Τσιαμάκη Αλεξία - Απρ• 09•13

Αγγειοπλάστης

Ο αγγειοπλάστης είναι ένα από τα αρχαιότερα επαγγέλματα της χώρας μας.Η δουλειά του αγγειοπλάστη είναι να πλάθει αντικείμενα από πηλό ή κάποιο άλλο υλικό.

Η αγγειοπλαστική είναι μια από τις αρχαιότερες τέχνες που αναπτύχθηκαν στη χώρα μας και ιδιαίτερα στην Κρήτη, το επάγγελμα του αγγειοπλάστη ασκούνταν κυρίως σε περιοχές, όπου υπήρχε το κατάλληλο χώμα αγγειοπλαστικής και όπου υπήρχε τεχνική αγγειοπλαστική παράδοση. Τέτοιες περιοχές ήταν ορισμένα χωριά της επαρχίας Ιεράπετρας και Πεδιάδας και προ πάντων στο χωριό Θραψανό Πεδιάδας Ηρακλείου, όπου όλοι οι κάτοικοι άντρες, γυναίκες και παιδιά ασχολούνταν με την αγγειοπλαστική από πάρα πολύ παλιά χρόνια.

Οι αγγειοπλάστες κατασκεύαζαν όλα εκείνα τα πήλινα χρηστικά αντικείμενα για την κάλυψη των αναγκών των κατοίκων της υπαίθρου και των πόλεων που απαιτούσε η οικιακή χρήση. Ενδεικτικά, μερικά από τα αντικείμενα αυτά ήταν τα πήλινα πιάτα, τα ταψιά, τα τσικάλια, η στάμνα, το σταμνί και πολλά ακόμα.Τα αντικείμενα αυτά χρησιμοποιούνταν για τις ανάγκες να αποθηκεύουν τα προϊόντα τους όπως το κρασί,το λάδι, το μέλι, το νερό,τα όσπρια αλλά και για την ικανοποίηση άλλων αναγκών των νοικοκυριών.

Απαραίτητα εργαλεία για την κατασκευή των πιθαριών και των λοιπών σκευών είναι ο τροχός, το σφουγγάρι, και το χτένι. Ο παραδοσιακός ποδοκίνητος τροχός και το τροχί όπου κατασκευάζονται τα πιθάρια, αποτελούνται από ξύλο. Ο τροχός αποτελείται από το αδράχτι, το πλιθί, το σκαμνί, τη κεφαλαριά, το διαζύλι, και το κολοσάνιδο. Το αρδάχτι είναι ο άξονας περιστροφής του τροχού, ενώ το πλιθί μια επίπεδη πέτρα στρωμένη στο έδαφος, στο κέντρο της οποίας δημιουργείται μια εσοχή όπου περιστρέφεται το ένα άκρο του αρδαχτιού. Το σκαμνί είναι ένας ξύλινος δίσκος που περιστρέφει ο αγγειοπλάστης με το πόδι του δίνοντας έτσι την κίνηση σ” όλον τον τροχό, ενώ κεφαλαρά είναι ο δίσκος τον τροχού πάνω στον οποίο κατασκευάζονται τα αγγεία. Το διαζύλι, τέλος είναι μια σανίδα μέσα από την οποία περνά και στηρίζεται κάθετα το αρδάχτι, ενώ το κολοσάνιδο χρησιμεύει για να κάθεται ο δημιουργός αγγειοπλάστης την ώρα της εργασίας του.

Για να γίνει κάποιος αγγειοπλάστης πρέπει να έχει γνώσεις σχετικά με την γλυπτική,την ζωγραφική και αρκετή φαντασία ώστε να δημιουργεί όμορφα αντικείμενα.Να έχει μια σχετική δεξιοτεχνία στα χέρια ώστε αυτό που σκέφτεται να μπορεί να το κάνει πράξη.Επίσης, χρειάζεται υπομονή και επιμονή γιατί σίγουρα θα υπάρχουν και αποτυχίες.

Τα θετικά του επαγγέλματος αυτού είναι ότι μέσα από αυτό μπορείς να εκφράσεις ιδέες και σκέψεις και να τους δώσεις μορφή.Τα αρνητικά του επαγγέλματος αυτού είναι ότι στην εποχή μας λόγω της βιομηχανίας που έχει αναπτυχθέι αρχίζει να εξαφανίζεται και πολλοί αγγειοπλάστες το εγκατέλειψαν.Η μαζική παραγωγή πήλινων αντικειμένων από τις βιομηχανίες έριξαν κατακόρυφα τις τιμές με αποτέλεσμα να μην συμφέρει η κατασκευή χειροποίητων αντικειμένων.

Για να ασκήσει κάποιος το επάγγελμα πρέπει να διαθέτει ένα μικρό εργαστήριο,τα κατάλληλα εργαλεία και όρεξη και μεράκι για αυτή τη δουλειά.Επίσης θα πρέπει να αναπτύξει ένα δίκτυο σημείων πώλησης για να μπορεί να διαθέτει τα προϊόντα του.

Επέλεξα να παρουσιάσω αυτό το επάγγελμα επειδή με ενδιαφέρει πολύ η αγγειοπλαστική και είναι ένα αρκετά ενδιαφέρον και αρκετά δημιουργικό επάγγελμα.

ΑΛΕΞΙΑ ΤΣΙΑΜΑΚΗ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ:

συνέντευξη από ειδικό

1. Ωραιο αρθρο Αλεξια μονο η γραμματοσειρα

2. Μπράβο Αλεξία,πάρα πολύ ωραίο το άρθρο σου!! Και πολύ πρωτότυπο επάγγελμα διάλεξες!!!