Νοσοκόμος

ΑΠΟ: Διγενής Γεώργιος - Απρ• 05•13

Ο/Η νοσοκόμος είναι  επαγγελματίας υγειονομικής περίθαλψης ο οποίος συμμετέχει στην πρακτική περιποίηση. Οι νοσοκόμοι είναι άνδρες και γυναίκες που είναι αρμόδιοι (μαζί με άλλους επαγγελματίες υγειονομικής περίθαλψης) για την ασφάλεια και την αποκατάσταση των έντονα ή χρόνια άρρωστων ή τραυματισμένων ανθρώπων και τη συντήρηση υγείας του υγιούς.

Οι νοσοκόμες/οι εργάζονται για να προωθήσουν την υγεία, να αποτρέψουν την ασθένεια.  Βοηθούν τους ιατρούς κατά τη διάρκεια των εξετάσεων, ασχολούνται με την διαλογή ασθενών ,διαχειρίζονται τα φάρμακα, περιθάλπουν τους ασθενείς , συμβουλεύουν τις οικογένειες τους και συμβάλλουν στην ανάρρωση και την αποκατάσταση της υγείας των ασθενών. Συμμετέχουν στην διαδικασία της περίθαλψης και της περιποίησης του ασθενούς που εκτελείται από τα μέλη μιας ομάδας υγειονομικής περίθαλψης , ακολουθούν τις εντολές των ιατρών και χορηγούν την φαρμακευτική αγωγή ή κάποια άλλη θεραπεία.

Στα θετικά του επαγγέλματος βρίσκονται το ότι αποτελεί κοινωνικό έργο ,η επικέντρωσή του στην προστασία του κυριότερου αγαθού όλων το οποίο είναι η ανθρώπινη ζωή ,η άμεση συναναστροφή με ανθρώπους και η παροχή ψυχολογικής υποστήριξης σε άτομα τα οποία την χρειάζονται.

Αρνητικά στοιχεία του επαγγέλματος είναι οι πολλές ώρες εργασίας ακόμα και τις επίσημες αργίες πράγμα το οποίο μειώνει τον ελεύθερο χρόνο και την επαφή του εργαζόμενου με το οικογενειακό του περιβάλλον, η πιθανή αντιμετώπιση ακραίων ιατρικών περιστατικών και ο κίνδυνος μόλυνσης από κάποιον ιό ή ασθένεια.

Το εκπαιδευτικό υπόβαθρο για τις/τους νοσοκόμους διαφέρει από χώρα σε χώρα. Στην Ελλάδα, για την απονομή του τίτλου Νοσηλευτή ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να δώσει Πανελλήνιες Εξετάσεις για την εισαγωγή του σε ένα από τα Τμήματα Νοσηλευτικής των A.Τ.Ε.Ι. και Α.Ε.Ι. ή στη Στρατιωτική Σχολή Αξιωματούχων Νοσηλευτών. Οι σπουδές διαρκούν 4 χρόνια και απονέμεται ο τίτλος Πτυχιούχος ή Διπλωματούχος Νοσηλευτής. Οι Πτυχιούχοι Νοσηλευτές έχουν δυνατότητα για Μεταπτυχιακές Σπουδές (MSc in Nursing) και Διδακτορικές Σπουδές (PhD in Nursing) σε Ελλάδα και χώρες του εξωτερικού.

Το επάγγελμα του/της νοσοκόμου είναι αρκετά δύσκολο. Χρειάζεται υπομονή, αφοσίωση, ηρεμία, θετική σκέψη , διάθεση για προσφορά και θέληση για την παροχή βοήθειας στο συνάνθρωπο. Επέλεξα να το παρουσιάσω διότι ήταν το επάγγελμα της γιαγιάς μου και θαυμάζω την αίσθηση της συμπόνιας και το να βοηθάς κάποιον χωρίς ουσιαστικό αντάλλαγμα. Λόγω τις ταχύτατης εξέλιξης της τεχνολογίας φαντάζομαι ότι στο μέλλον τον ρόλο του/της νοσοκόμου θα αναλάβει πιθανώς κάποιο μηχάνημα.

Γιώργος Διγενής

Πηγή:wikipedia

1. Μπράβο, Γιώργο χαίρομαι πάρα πολύ με το άρθρο σου. Θα συμφωνήσω μαζί σου πως αυτό το επάγγελμα προσφέρει υπηρεσίες ανεκτίμητες στο κοινωνικό σύνολο.

Καλή συνέχεια με τα άρθρα σου !!

2. Μπράβο σου Γιώργο καταπληκτικό!Δεν το περίμενα αυτό από εσένα!!Έχεις όλες τις σημαντικές πληροφορίες που χρειάζεται ένα άρθρο!;) <3

3. Ο/Η Αγγέλου Ελεάνα λέει:

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σου Γιώργο!Μπράβο σου.

4. Ο/Η Αγγέλου Ελεάνα λέει:

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σου Γιώργο!