Επίσκεψη μαθητών στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

ΙωάννιναΣτα πλαίσια του προγράμματός μας »Φωνή στα παιδιά:Δημιουργία μαθητικής εφημερίδας΄΄, εμείς, οι μαθητές του Δευτέρου Γυμνασίου Κοζάνης , στις 28 Μαρτίου 2016 επισκεφθήκαμε με την συνοδεία των υπεύθυνων καθηγητριών του προγράμματος κ.Μαρίας Ντάμπου και κ.Θεοδοσίου Έλλης το Μουσείο Τυπογραφίας και Τεχνολογίας του τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με κύριο στόχο την πλήρη ενημέρωση για τους τρόπους δημιουργίας και εκτύπωσης μιας εφημερίδας στα παλαιότερα χρόνια και γενικά την ιστορία της εφημερίδας μέσα στο χρόνο.
Εκεί μας υποδέχτηκαν με ιδιαίτερη φιλοξενία, ο λέκτορας κ. Αναστασόπουλος Νικόλαος, αναπληρωτής υπεύθυνος της συλλογής καθώς και δύο μεταπτυχιακοί φοιτητές , οι οποίοι μας ξενάγησαν στην πλούσια συλλογή τους από πιεστήρια,λιθογραφικές πλάκες,γραφομηχανές,πολυγράφους, φωτοτυπικά, τυπογραφικά στοιχεία και πολλά τεχνολογικά είδη η οποία έγινε από δωρεές χορηγών.Δυστυχώς ο χώρος στον οποίο φιλοξενείται η έκθεση είναι το υπόγειο της Σχολής .Ευχόμαστε αυτή η συλλογή να βρει κάποιο καλύτερο χώρο για να αναδειχτεί η αξία της!
Η επίσκεψή μας αυτή ήταν πολύ εποικοδομητική και μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις!

30/3/2016

Συντάκτης: Παναγιώτης Τομουτζίδης Γ3