Χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας!

μαθητιάδα3

Η πρώτη Μαθητιάδα Δυτικής Μακεδονίας που πραγματοποιήθηκε στην Κοζάνη στις 6-7 Απριλίου 2016 άφησε ωραίεςεντυπώσεις σε αθλητές και θεατές που παρακολούθησαν εντυπωσιακά αθλήματα και έμαθαν για αυτά. Το σχολείο μας εκπροσώπησαν 55 μαθητές και μαθήτριες, που πολλοί από αυτούς διακρίθηκαν σε ατομικά και ομαδικά αγωνίσματα. Είδαν τους αγώνες μέσα από το πνεύμα του αθλητισμού, προσπαθώντας να κάνουν υπερήφανους τους μαθητές του σχολείου τους που τους υποστήριζαν με θερμές φωνές και συνθήματα. Μέσα από το ευ-αγωνίζεσθαι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας.μαθητιάδα 4
Ήταν μία μοναδική και ξεχωριστή εμπειρία για όλους όσους παρευρέθηκαν σ’ αυτούς τους αγώνες, αυτές τις δύο μέρες και νομίζω ότι θα μας μείνει αξέχαστη. Ο ρόλος μου ήταν διπλός σαν αθλητής και συμμετέχων στις εκδηλώσεις, καθώς και πολύ κουραστικός, επειδή χρειαζόταν να τρέχω από τους χώρους άθλησης στους χώρους των εκδηλώσεων, κάθε φορά και με διαφορετική ενδυμασία. Η κούραση μου όμως σίγουρα ανταμείφτηκε, καθώς το συναίσθημα χαράς ήταν μοναδικό. Ένιωσα υπερήφανος αλλά και μεγάλη ευθύνη όταν απήγγειλα τον όρκο των αθλητών, που αποτελεί την ουσία του ευ-αγωνίζεσθαι. Παρόμοια συναισθήματα με πλημμύρισαν κατά την υποστολή των σημαιών της Μαθητιάδας και της Ελλάδος, και ένα ρίγος ένιωσα να διαπερνά το σώμα μου, όταν άγγιξα την Ελληνική σημαία. Θα ήθελα να συγχαρώ όλα τα παιδιά που πήραν μέρος σ’ αυτούς τους μαθητικούς αγώνες και στους διοργανωτές τους! Εύχομαι οι επόμενοι μαθητικοί αγώνες να έχουν πιο πολλές συμμετοχές και μια καλή συνέχεια!

Συντάκτης: Χασιώτης Βασίλης

μαθητιάδα 6μαθητιάδα 5