Κριτική ταινίας “Moonlight”

Μoonlight κριτική ταινίας Διαφα Σπυριδου

Ο Σαϊρόν είναι ένα μικρό αγόρι που ζει με την ψυχαναγκαστική μητέρα του. Είναι ντροπαλός και τα άλλα παιδιά πολλές φορές τον κοροϊδεύουν και ο μόνος φίλος του είναι ο Κέβιν. Μία μέρα που κρύβεται από παιδιά που τον κυνηγούν τον βρίσκει ο Χουάν και τον πάει σπίτι του, όπου μένει με τη σύντροφό του. Την επόμενη μέρα τον πηγαίνει στη μητέρα του. Όταν γίνεται έφηβος, ο Σαϊρόν δέχεται bullying από τους συμμαθητές του. Παράλληλα, η μητέρα του είναι πλέον εθισμένη  στα ναρκωτικά. Ο Σαϊρόν μένει αρκετά βράδια στη σύντροφο του Χουάν, παρόλο που ο ίδιος έχει πεθάνει. Ένα βράδυ, ο Σαϊρόν και ο Κέβιν συναντιούνται στην παραλία δίπλα στο σπίτι και καπνίζουν. Όμως, την επόμενη μέρα στο σχολείο, ο Κέβιν ξεκινά να χτυπά τον Σαϊρόν και στη συνέχεια η παρέα του Τέρελ εμπλέκεται στον καβγά. Την άλλη μέρα στο σχολείο, ο Σαϊρόν χτυπάει πισώπλατα τον Τέρελ με την καρέκλα του και τον συλλαμβάνει η αστυνομία.

Τελικά τι απέγινε ο Σαϊρόν ?

Το moonlight είναι μια ταινία που απευθύνεται κυρίως στα παιδιά της ηλικίας μας και θίγει το θέμα του ρατσισμού και των ναρκωτικών. Αρχικά παρατηρούμε ότι το παιδί που δέχεται bullying, όταν μεγαλώσει γίνεται χειρότερος από αυτούς που τον κορόιδευαν. Για αυτό βέβαια  φταίει και η απουσία της βιολογικής του μητέρας λόγω του εθισμού της στα ναρκωτικά. Το μήνυμα που θέλει να περάσει η ταινία είναι πώς το bullying μπορεί στην συνέχεια να αποβεί μοιραίο. Παράλληλα με αυτό θίγει και το πρόβλημα των ναρκωτικών εξαιτίας των οποίων η μητέρα του Σαϊρόν έχασε την παιδική ζωή  του παιδιού της. Τέλος τα γεγονότα παρουσιάζονται τόσο παραστατικά, γι’ αυτό σας προτείνουμε να τη δείτε.

Διάφα Ζωή

Σπυρίδου Βέρα