Η τέχνη της φωτογραφίας

Η τέχνη της φωτογραφίας Τσεπραηλίδης Αντώνης

Ο όρος φωτογραφία χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά το 1839 και σε σχέση με τη ζωγραφική, τη γλυπτική, το θέατρο η φωτογραφία είναι πολύ νέα τέχνη. Ως νέα τέχνη, λοιπόν, έχει πολλές προοπτικές εξερεύνησης των δυνατοτήτων της.

Στα χρόνια που πέρασαν, η τεχνολογία έκανε τη φωτογραφία όλο και περισσότερο προσιτή στο ευρύ κοινό. Σήμερα, με την επανάσταση της ψηφιακής τεχνολογίας, αποτελεί ίσως μια μορφή τέχνης  περισσότερο διαδεδομένη από οποιαδήποτε άλλη στο παρελθόν.

Πολλοί έχουν την ανάγκη να μάθουν περισσότερα πράγματα για τη φωτογραφία.

Στην πόλη μας, την Κοζάνη, έχει συλλόγους και ομάδες που προσφέρουν τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις σε αυτούς που έχουν την ανάγκη να μάθουν και να εξασκηθούν. Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά.

Αυτό που ευχόμαστε είναι οι  γνώσεις που παρέχονται, καθώς και ο προσανατολισμός που δίνεται σε νέους ανθρώπους που θέλουν να ασχοληθούν με τη φωτογραφία να έχει σφαιρικό και πολυδιάστατο χαρακτήρα.

Αντώνης Τσεπραηλίδης