Ο κύκλος της γυμνασιακής εκπαίδευσης

Ο κύκλος της γυμνασιακής εκπαίδευσης,Παπαδοπούλου Ανθή

Ο καιρός περνάει, τα μαθήματα τελειώνουν και σύντομα το σχολείο μας θα αποχαιρετήσει τους μαθητές της Γ΄ γυμνασίου  καλωσορίζοντας συγχρόνως νέα παιδιά.  Η αποφοίτηση θα επαναφέρει στη μνήμη μας πολλά γεγονότα και στιγμές που βιώσαμε.

Οι μαθητές της Γ΄ γυμνασίου γεμάτοι γνώσεις θα συνεχίσουν την πορεία τους και θα βρεθούν ξανά αντιμέτωποι με μια καινούργια αρχή. Κατά τη γνώμη μου, ο βασικός σκοπός της γυμνασιακής εκπαίδευσης, δηλαδή η ένταξη και η μύηση των μαθητών στην κοινωνικοπολιτική ζωή πραγματοποιήθηκε κατά ένα μέρος και θα συνεχίσει στο Λύκειο. Και αυτό χάρη στο ενδιαφέρον και την αγάπη των καθηγητών που προσπαθούν καθημερινά να ενθαρρύνουν τους μαθητές και να τους καθοδηγούν στη σχολική τους ζωή. Παρατηρώντας την ένταξη και την αποφοίτηση των μαθητών αντιλαμβανόμαστε ένα επαναλαμβανόμενο κύκλο που τους προσφέρει εκτός από τυπικές γνώσεις και  πολύ σπουδαία μαθήματα, για να πορευτούν στη ζωή .

Ας ελπίσουμε να ενταχθούν ομαλά οι μαθητές της Στ΄ Δημοτικού στο Γυμνάσιο και της Γ΄ γυμνασίου στο Λύκειο.

Παπαδοπούλου Ανθή