Το τεστ του ρατσισμού

Το τεστ του ρατσισμού, μαθητές του Α2 και Α4

Απαντώντας στις ερωτήσεις  πολλαπλών επιλογών του τεστ θα μάθεις αν ρέπεις ή όχι προς ρατσιστικές αντιλήψεις. Τα ερωτήματα επινοήθηκαν από ομάδες μαθητών της  Α΄ Γυμνασίου  σε βιωματικό εργαστήριο για την ημέρα κατά του ρατσισμού ( 21 Μαρτίου)

1. Την Κυριακή στο σχόλασμα της εκκλησίας καθώς ο κόσμος βγαίνει από το ναό αντικρίζεις μπροστά σου μια οικογένεια Ρομά που ζητιανεύει. Ένας κύριος μόλις βλέπει την οικογένεια  απαιτεί να φύγουν. Εσύ τι κάνεις;

Α) Τους υπερασπίζεσαι λέγοντας  ότι  η βοήθεια δίνεται σε όλους τους ανθρώπους , αν χρειάζεται, ανεξάρτητα από το θρήσκευμά τους.

Β)Περνάς  χωρίς να κάνεις τίποτα.

Γ)Απομακρύνεσαι από το σημείο δείχνοντας έμμεσα ότι συμφωνείς με τον κύριο.

Δ) Τους σπρώχνεις και τους χαρακτηρίζεις με άσχημο τρόπο.

( Αγάπη Πεχλιβανίδου, Κατερίνα Στόγιου,  Χατζηπαυλίδου Νένα , Χατζηπαυλίδου  Ελένη)

2. Στο δρόμο βλέπεις μια παρέα νεαρών να κοροϊδεύει  και να χλευάζει έναν  transexual  ο οποίος ενοχλείται. Εσύ τι κάνεις;

Α) Τον υπερασπίζεσαι λέγοντας πώς  είναι δικαίωμα του  καθένα να επιλέγει τη ζωή που του ανήκει.

Β) Δεν κάνεις τίποτα.

Γ)Απομακρύνεσαι  επιδοκιμάζοντας τον περαστικό για τη συμπεριφορά του.

Δ) Παίρνεις το λόγο λέγοντας  ότι είναι ντροπή για την κοινωνία  οι transexuals.

( Παρασκευή Σεκέρογλου  , Μαρία Συράκου, Αφροδίτη Χατζή, Ανέστω- Μυρσίνη Πιπερά)

3. Μια παρέα παιδιών βλέπει ένα παιδί σε αναπηρικό καρότσι και γελώντας του λένε να τρέξει. Περνάς από εκεί και βλέπεις το συμβάν. Τι κάνεις;

Α) Υποστηρίζεις το παιδί με αναπηρία μιλώντας για τα δικαιώματα όλων των ανθρώπων.

Β)Απλώς κοιτάς.

Γ) Κρυφογελάς.

Δ)Κοροϊδεύεις και εσύ.

(Πέτρος Παπαϊωάννου, Κωνσταντίνος Πολύζης , Ισαάκ  Ραφαηλίδης)

4. Σε μια τάξη ένα παιδί με σύνδρομο Down  αντιμετωπίζει εκφοβισμό. Εσύ τι κάνεις;

Α)Λες  μπροστά τους ότι  δε φέρονται σωστά , αφού όλοι είμαστε ίσοι.

Β)Δεν κάνεις τίποτα.