“Let’s do it 2o Gymnasio Kozani Greece”

d6DWsxdgVNImZwLX

Και αυτή τη σχολική χρονιά , τον Απρίλιο μήνα, πραγματοποιήθηκε στα σχολεία όλης της χώρας η »Εβδομάδα Εθελοντισμού ‘’Let’s Do It Greece». Πρόκειται για μία εβδομάδα περιβαλλοντικών δράσεων εντός αλλά και εκτός του σχολικού χώρου.

Οι μαθητές του Α4 του 2ου Γυμνασίου Κοζάνης στα πλαίσια αυτής της δράσης αποφασίσαμε να κάνουμε την τάξη μας «πράσινη». Αξιοποιώντας άχρηστα χαρτοκούτια δημιουργήσαμε μέσα στην αίθουσά μας τη γωνιά της ανακύκλωσης για χαρτί, μπαταρίες, αλουμίνιο, πλαστικό, καπάκια και ορίσαμε υπεύθυνους για το άδειασμά τους στους κατάλληλους χώρους. Τοποθετήσαμε γλαστράκια με φυτά στο περβάζι των παραθύρων τα οποία φροντίζουμε. Μέσα από τις πράξεις μας αυτές περάσαμε το μήνυμα ότι νοιαζόμαστε για το περιβάλλον, στο οποίο ζούμε καθημερινά. Έτσι χαιρόμαστε την «πράσινη» τάξη μας!

WWfwjek3zv8zUPTm