ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

ΑΠΟ: 3ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ - Απρ• 04•13
ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
  • ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ, Ν. (2001). Επιλέγω να φάω… ΠΑΤΑΤΑ. Αθήνα: Φυτράκη.
  • ΒΑΛΑΣΗ, Ζ. (1998). Δείπνο µε μάγισσες και κολατσιό µε δράκους. (Μια γαστριμαργική περιπλάνηση στα λαϊκά παραμύθια). Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα.
  • ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, Ε. (2002). Ο Χάρης στη χώρα των χορτάτων παιδιών. Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα.
  • ΒΕΡΟΥΛΗ, Α. (2008). Πέντε σωματοφύλακες κλεισμένοι στο ψυγείο. Αθήνα: Άγκυρα.
  • CHILD, L. (2004). Ποτέ, μα ποτέ στη ζωή μου δε θα φάω ντομάτα. Αθήνα: Πατάκη.
  • COX R. (2007). Όλα μην τα τρως, γιατί θα γίνεις παχουλός! Αθήνα: Άγκυρα.
  • ΔΑΓΚΩΝΑΚΗ, Α. & ΤΣΙΓΚΡΑ, Μ. (1997). Υγεία και Διατροφή στην Προσχολική ηλικία. Αθήνα: Εκδόσεις Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας.
  • ΖΑΡΑΜΠΟΥΚΑ, Σ. (1998). Ο Δαρείος. Αθήνα: Πατάκη.
  • ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ, Α. (2000). Δημιουργική  μαγειρική για παιδιά και νέους. Αθήνα: Κέδρος.
  • ΚΟΟΥΛ, Τζ. (1995). Το μαγικό σχολικό μέσα στο ανθρώπινο σώμα. Αθήνα: Κέδρος.
  • ΜΑΝΤΟΥΒΑΛΟΥ, Σ. (2000). Μια φορά κι έναν καιρό ήταν η Κολοτού­μπα. Αθήνα: Καστανιώτης.
  • ΜΑΥΡΟΜΑΤΙΔΟΥ, Ε. (2005). Πόσο μ’ αρέσουν οι καραμελίτσες. Αθήνα: Κέδρος.
  • ΜΠΕΘΙΑ – ΚΑΜΠΑΝΑΡΗ, Ζ. (2005). Καυγάς στο μαγειριό. Αθήνα: Αιγέας.
  • ΡΑΣΕΛΜΑΝ, Α. (1996). Ο Μάκης ο Ενζυμάκης και η μάχη στο στομάχι. Αθήνα: Άμμος.
  • ΡΑΣΕΛΜΑΝ, Α. (1994). Σοκολάκης και Ζαχαρούλα Τρυποδόντη. Αθήνα: Άμμος.
  • ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΔΗΣ, Γ. (1999). Ο πρίγκιπας Λεμόνης και η όμορφη Κρεμμύδω. Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα.
  • ΣΗΦΑΚΑΚΗ, Ι. (2005). Τζίμης ο Τσίχλας. Αθήνα: Μεταίχμιο.
  • SCHUWER, Ph & GRISEWODB, D. (1993). Το σώμα. Αθή­να: Άμμος.
  • ΣΩΚΟΥ, Κ. (1994). Οδηγός αγωγής και προαγωγής της υγείας. Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα.
  • ΤΕΡΣΕΚΙΔΟΥ, Λ.(2006). Οι θησαυροτροφές. Αθήνα: Άγκυρα.
  • ΤΣΙΤΑΣ, Μ. (2005). Δε μου αρέσει το γάλα. Αθήνα: Ψυχογιός.
  • ΤΣΙΤΑΣ, Μ. (2005). Ποιανού είναι αυτή η σούπα. Αθήνα: Ψυχογιός.
  • ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ, Π. (2002). Ο μικρός Ορέστης έχει ορέξεις και πόνο στην κοιλιά. Αθήνα: Άγκυρα.