Μειονεκτήματα της κοινωνικής δικτύωσης

meionekthmata-koinonikhs-diktyoshs

• Η ευρεία διάδοση των ιστοτόπων κοινωνικής δικτύωσης έφερε και αρνητικές επιπτώσεις, όπως υποθέσεις αρπαγής ανηλίκων, παρενόχλησης και παραβίασης της προσωπικής ζωής, οι οποίες προκάλεσαν έντονη αμφισβήτηση. Αρκετοί ανήλικοι παρασύρθηκαν σε ανάρμοστες σεξουαλικές σχέσεις με επιτήδειους τους οποίους γνώρισαν διαδικτυακά, αναγκάζοντας το facebook και άλλους ιστότοπους να υιοθετήσουν περιορισμούς ηλικίας και άλλα μέτρα προστασίας. Αξιοσημείωτες υποθέσεις επίσης ήταν εκείνες που αφορούσαν τη χρήση αυτών των ιστότοπων για διερεύνηση των απαιτήσεων και της νοοτροπίας όσων υπέβαλαν αιτήσεις για πρόσληψη σε θέσεις εργασίας ή σε πανεπιστήμια.
  • Αρκετές περιπτώσεις επίσης αφορούσαν την παραβίαση των κανόνων για απαγόρευση της πειρατείας μουσικών θεμάτων και εικόνας λόγω της ανεξέλεγκτης χρήσης μουσικής και video στα προφίλ των χρηστών.
  • Κάποιοι εκμεταλλευόμενοι την ανωνυμία του Διαδικτύου προωθούν τη διάδοση απαγορευμένων ή επικίνδυνων αναρτήσεων και ιδιατέρως εξυπηρετούν την πορνογραφία.
  • Οι μαθητές εθίζονται στη χρήση τους και δαπανούν πολύτιμο χρόνο σε τέτοιους ιστότοπους, γεγονός που τους εκτρέπει από τους πραγματικούς τους στόχους.
  • Η έλλειψη της αίσθησης του μέτρου στη χρήση των ιστότοπων κοινωνικής δικτύωσης δημιούργησε φαινόμενα εθισμού και στους ενήλικες, οι οποίοι παραμελούν, εξαιτίας τους, να ικανοποιήσουν ακόμη και τις οικογενειακές ή τις στοιχειώδεις βιολογικές ανάγκες.
  • Μερικοί άνθρωποι κάνουν κατάχρηση των δυνατοτήτων που τους παρέχουν οι ιστότοποι κοινωνικής δικτύωσης, στέλνοντας ενοχλητικά ή υβριστικά μηνύματα και κάνοντας απάτες και παράνομες δραστηριότητες.
  • Χρησιμοποιούνται από ορισμένους για να παρενοχλήσουν ή για βλάψουν συνανθρώπους μας. Αυτή η ενέργεια είναι γνωστή με τον αγγλικό όρο «cyber-bullying».
  • Δεν είναι δυνατή η εξακρίβωση της πραγματικής ταυτότητας των χρηστών.
  • Η κλοπή δεδομένων και προσωπικών πληροφοριών είναι γεγονός που συμβαίνει συχνά στον «κυβερνοκόσμο» (cyber world). Με την αυξανόμενη συμμετοχή της νεολαίας η απειλή έχει αυξηθεί ακόμη περισσότερο.

EuroparlTV video: Τα μειονεκτήματα των μέσων κοινωνικής δικτύωσης