Απλά … δεν υπάρχει!

Από την Κωνσταντίνα Βασιλειάδη και την Έλενα Γκογκιάν (Γ1)

μου-την-είπεΕφευρετική και γρήγορη η αργκό των εφήβων αφήνει με ανοιχτό το στόμα, τα άτομα μεγαλύτερης ηλικίας…

Σας έχει συμβεί να συζητάτε με έναν γονιό σας και να βλέπετε απέναντι σας έναν ταλαίπωρο, που αισθάνεται αμήχανα,  γιατί δεν καταλαβαίνει τι του λέτε; Σας έχει συμβεί να σας κατηγορούν για φτωχό λεξιλόγιο και για δυσκολία στην έκφραση;

Πολλοί ισχυρίζονται ότι  πάσχουμε από λεξιπενία, άλλοι μας υποστηρίζουν λέγοντας έχουμε γλώσσα πλούσια που συνεχώς ανανεώνεται. Εμείς λέμε πως απλώς, η γλώσσα μας είναι άλλη από αυτήν που μιλάνε οι μεγάλοι. Βέβαια πολλές φορές η  αργκό είναι ανατρεπτική και επιχειρεί να σοκάρει, γι’ αυτό γίνεται και χρήση υβρεολόγιου, μόνο που σήμερα ελάχιστοι γονείς σοκάρονται.

Το βασικό χαρακτηριστικό της γλώσσας των νέων είναι ότι εκφράζει και εκφράζεται μέσα στην «παρέα», το δίκτυο των συνομηλίκων. Επομένως, δεν υπάρχει μια ενιαία γλώσσα· κάθε παρέα έχει δικό της κώδικα επικοινωνίας, που μπορεί να τον «αρπάξει» μια άλλη παρέα και μετά μια άλλη.

Μερικά παραδείγματα της γλώσσας μας κατέγραψαν οι συμμαθητές μας από το Γ1 και Γ2:

argo2

LOL (laugh out loud) = Γελάω δυνατά (κυρίως στον γραπτό λόγο)

Χαρακτηρισμός προσώπων: Αλάνι, θεά,  τσάκαλος, τυπάρα, φίνος, κουλ, σκύλε, σνόμπ, fail,κομπλέ,  τυπάς, bro, yolo, swag, τρολ

Χαιρετισμός -  αποχαιρετισμός, διακανονισμός  ραντεβού:  ββ, τα λέμε, άντε γεια , άντε b, τσάο, που σε ρε μπρο, γειαα, aye, aloha, Εεεπ, τι κνς , Hiii ,Τι κανω !, Αλοου, see ya , later, kisses

Βιωματικές κοινωνικές εμπειρίες (για διασκέδαση, ήττα – νίκη κλπ): Ναι ρε , Yes , να πάρει, λούζερ, λαπάς, ψάρι, LMAO ,lol , lel, κομπλε

Ψυχολογικές καταστάσεις (χαρά, εκνευρισμός, λύπη κλπ): βρμ , χρμ, ουάου, γιουπι, γουστάρω, δν ψήνομαι, τα πήρα στο κρανίο, κλαίωω, nice , omg , κομπλε, χαχα , LMAO,

Αξιολογικές εκφράσεις (καλό, άσχημο, δυσάρεστο …. ): φοβερό, κομπλέ, ποο, σούπερ, τζάμι, αστέρι, δν παίζεται , άθλιο ,τράτζικ, ούτε καν , απαίσιο, αν είναι δυνατόν , έλεος , οκ, φέιλ.

Στερεότυπες εκφράσεις για χαιρετισμούς, προσφωνήσεις, εκφράσεις συμφωνίας, άρνησης, επιδοκιμασίας, έναρξης αφήγησης κλπ:  ισχύει, όντως, μπρο, αδελφέ μ, δικέ μου , τρελέ , τρολ, μπρατάνι, μπόμπα, ποπα, έλα ρε ,τσάγια , ρε μεγάλε , μέσα εισαι, ούτε με σφαίρες , άκου φαση, τι λέει, προφανώς, δν μπορω , τσίλαρε λίγο , yolo , εισαι ταγάρι, φίλε μ .., δν ξρ.

Δανεισμός από τα αγγλικά: man, bro ,sis , yes, nope , hi , yolo , swag , like ,whatever, slay, yass , truth, chippup,  F2F , chat , fail, lol, ok, lmao, anyway, φίνος .