Μένης Κουμανταρέας

ΑΠΟ: ΤΣΟΥΚΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - Ιουν• 06•16

Έφυγε από τη ζωή ο λογοτέχνης Μένης Κουμανταρέας

Στις 6 Δεκεμβρίου του 2014 χάθηκε ο σπουδαίος πεζογράφος Μένης Κουμανταρέας που έζησε στην πόλη της Αθήνας, την αγάπησε και έγραψε για αυτήν όπως κανένας άλλος. Το άδικο τέλος του συγκίνησε βαθύτατα τους πνευματικούς και τους σκεπτόμενους ανθρώπους. Η απώλειά του έκανε πιο φτωχή τη νεοελληνική λογοτεχνία.

Ο Μ.Κουμανταρέας γεννήθηκε το Μάιο του 1931 στην Αθήνα, όπου και μεγάλωσε. Αποφοίτησε από το Πρότυπο Λύκειο Αθηνών «Κάρολος Μπερζάν» και φοίτησε στη Νομική και τη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, χωρίς να ολοκληρώσει τις σπουδές του. Το 1961 ξεκίνησε η συνεργασία του με το περιοδικό «Ταχυδρόμος» και την επόμενη χρονιά εκδόθηκε το πρώτο του βιβλίο, η συλλογή διηγημάτων «Τα μηχανάκια». Κατά τη διάρκεια της δικτατορίας οδηγήθηκε τρεις φορές σε δίκη για το διήγημα του «Το Αρμένισμα». Το 1987 το μυθιστόρημά του «Η φανέλα με το εννιά» μεταφέρθηκε στον κινηματογράφο από τον Παντελή Βούλγαρη. Έργα του μεταφράστηκαν στα αγγλικά, στα γαλλικά και στα γερμανικά.

Είχε τιμηθεί με το Κρατικό Βραβείο Διηγήματος για τα έργα του «Το Αρμένισμα» και «Η μυρωδιά τους με κάνει να κλαίω» και με το Κρατικό Βραβείο Μυθιστορήματος για τα έργα του «Βιοτεχνία υαλικών» και «Δύο φορές Έλληνας».

Στις 30 Δεκεμβρίου 2008 τιμήθηκε για το σύνολο του έργου του με το βραβείο του Ιδρύματος Κώστα και Ελένης Ουράνη, το οποίο εποπτεύεται από την Ακαδημία Αθηνών. Κατά τη βράβευσή του δήλωσε, σχεδόν προφητικά: «Οπωσδήποτε είναι μελαγχολικό να σε βραβεύουν για το σύνολο του έργου σου. Σημαίνει ότι όπου να’ ναι σημαίνουν και οι καμπάνες…»