Νίκος Γκάτσος

ΑΠΟ: ΤΣΟΥΚΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - Ιουν• 06•16

ΓΚΑΤΣΟΣ

Ο Νίκος Γκάτσος ήταν ποιητής, στιχουργός και μεταφραστής. Γεννήθηκε στις 8 Δεκεμβρίου 1911 στην Αρκαδία. Αφού τελείωσε το σχολείο, ήρθε στην Αθήνα, όπου σπούδασε φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Τα πρώτα του ποιήματα τα δημοσίευσε σε περιοδικά, όπως η «Νέα Ακτίνα» και ο «Ρυθμός». Αξίζει να σημειωθεί ότι γνώριζε πολύ καλά Αγγλικά και Γαλλικά, παρόλο που τα μελέτησε μόνος του. Το 1943 κυκλοφόρησε την πρώτη του ποιητική συλλογή «Αμοργός», την οποία λέγεται ότι έγραψε σε μια νύχτα. Μέχρι το θάνατό του ο Γκάτσος δημοσίευσε μόνο τρία ποιήματα: «Ελέγειο», «Ο Ιππότης και ο θάνατος» και το «Τραγούδι του παλιού καιρού». Πολλοί καλλιτέχνες μελοποίησαν τους στίχους του. Επίσης διατηρούσε στενή συνεργασία και φιλία με τον Μάνο Χατζιδάκι. Υπήρξε δεινός μεταφραστής και μετέφρασε τον «Ματωμένο γάμο» του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα, καθώς και άλλα έργα. Πέθανε στην Αθήνα στις 12 Μαΐου 1992 και τάφηκε στην γενέτειρα του.

Κωνσταντίνος Μαυροειδάκος Α3
Θοδωρής Παπαθεοδώρου Α3