Περιβαλλοντικά νέα

ΑΠΟ: 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - Νοε• 25•16
Περιβαλλοντικά νέα

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ     ΝΕΑ

Η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας κατά το σχολικό έτος 2012-13 συναντιέται κάθε Τετάρτη στις 2:00μμ. Το θέμα με το οποίο ασχολείται φέτος είναι ΄΄ Φροντίζω το σχολείο μου, φωτίζω το μέλλον μου ΄΄ Στα πλαίσια του προγράμματος τα παιδιά φροντίζουν χώρους του σχολείου. Διεξάγεται επίσης διαγωνισμός με θέμα ΄΄ Καλλωπισμός-καθαριότητα αιθουσών ΄΄ , στον οποίο συμμετέχουν εννέα τμήματα. Ως έπαθλο του διαγωνισμού έχει ορισθεί ένας περίπατος.

Η ομάδα επισκέφτηκε το Κ.Π.Ε Δραπετσώνας όπου παρακολούθησε πρόγραμμα του  κέντρου ΄΄ Διαχείριση σκουπιδιών ΄΄, επίσης επισκέφτηκε το Κ.Π.Ε Μεσολογγίου όπου παρακολούθησε πρόγραμμα σχετικό με την λιμνοθάλασσα και τις αλυκές.

Επίσκεψη της ομάδας στο Κ.Π.Ε. Δραπετσώνας

Επίσκεψη της ομάδας στο Κ.Π.Ε. Μεσολογγίου

Στις αλυκές του Μεσολογγίου

Δραστηριότητα στην βιβλιοθήκη του σχολείου

Η περιβαλλοντική ομάδα μάζεψε 24500 καπάκια και τα προσέφερε στον σύλλογο παραπληγικών Γιαννιτσών με σκοπό την αγορά αναπηρικού καροτσιού.

Μεσολόγγι

Για μια ακόμη χρονιά, η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας είχε έντονη δράση, εντός και εκτός των τειχών. Στα πλαίσια , λοιπόν αυτού του προγράμματος πραγματοποίησε διήμερη εκδρομή στο Μεσολόγγι στις 20-21 Μαρτίου, όπου και φιλοξενηθήκαμε από το Κ.Π.Ε. Μεσολογγίου. Σ΄ αυτό το σπάνιας ομορφιάς τοπίο που δημιουργήθηκε από τον Εύηνο και Αχελώο ποταμό και τα ρεύματα της θάλασσας και των νοτίων ανέμων, σ΄αυτόν τον φιλόξενο υγρότοπο αλλά και σ΄ αυτήν την ιερή πόλη είχαμε την ευκαιρία να ξεναγηθούμε και να θαυμάσουμε τις ονομαστές πελάδες, τις λιμναίες κατοικίες των ψαράδων, τους παραδοσιακούς τρόπους αλιείας, τα λεγόμενα ντιβάρια, τα προιάρια, τις μακριές χωρίς καρίνα βάρκες αλλά και τις ιδιαίτερης σημασίας αλυκές, οι οποίες προμηθεύουν άριστης ποιότητας, αλάτι όλη την Ελλάδα. Παρατηρήσαμε και θαυμάσαμε σπάνια πουλιά που ζουν στη λιμνοθάλασσα, όπως τσικνιάδες, αργυροπελεκάνους, χαλκόκοτες αλλά και τις σπάνιες αβοκέτες. Τέλος, πρέπει να ευχαριστήσουμε το Κ.Π.Ε. Μεσολογγίου για την ξανάγηση στον Κήπο των Ηρώων, όπου οι παλαιότεροι θημήθηκαν και οι νεότεροι της παρέας έμαθαν για την ονομαστή ιστορία του τόπου αλλά και ολόκληρης της Ελλάδας. Γιατί δεν πρέπει να λησμονούμε τον αγώνα και τη θυσία των ένδοξων Μεσολογγιτών με αποκορύφωμα την ηρωική έξοδο των Ελεύθερων Πολιορκημένων στις 10 Απριλίου του 1826. Όλη η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας ευχαριστεί το σχολείο μας για τις μοναδικές εμπειρίες που μας προσφέρει.

Η περιβαλλοντική ομάδα