Συνέντευξη με μια μικρή πρωταθλήτρια

ΑΠΟ: 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - Νοε• 25•16

Ας γνωρίσουμε μια μικρή πρωταθλήτρια

Η Νάσια Χρυσόγελου είναι μαθήτρια της τετάρτης τάξης του Δημοτικού σχολείου και πρωταθλήτρια στο σκάκι.

Ερ.: Πότε άρχισες να παίζεις σκάκι;

Απ.: Άρχισα στην πρώτη δημοτικού. Φέτος είναι ο τέταρτος χρόνος.

Ερ.: Τι σε παρακίνησε ν’ ασχοληθείς με το σκάκι;

Απ.: Όταν ήμουν ακόμη στο Νηπιαγωγείο η ξαδέλφη μου μου έδειξε τις κινήσεις και μου άρεσε τόσο πολύ που το συνέχισα.

Ερ.: Σε πόσα πρωταθλήματα έχεις συμμετάσχει;

Απ.: Έχω συμμετάσχει σε τρία πανελλήνια σχολικά και στα προκριματικά τους, σε δύο ατομικά πανελλήνια  στη κατηγορία κορίτσια κάτω των δέκα και σε ένα παγκόσμιο.

Ερ.: Σε πόσα διακρίθηκες;

Απ.: Στους πανελλήνιους σχολικούς αγώνες στη πρώτη και Δευτέρα δημοτικού πήρα αργυρό μετάλλιο και στην Τρίτη πήρα το χρυσό. Επίσης το χρυσό πήρα και στο ατομικό στην κατηγορία μου.

Ερ.: Έχεις παίξει σε διεθνή πρωταθλήματα κι αν ναι τι θέση πήρες;

Απ.: Έχω παίξει στο παγκόσμιο ατομικό πρωτάθλημα. Στην κατηγορία κορίτσια κάτω των δέκα είμαι πρώτη. Στην κατηγορία μου αγωνιζόντουσαν περίπου 130 κορίτσια από 93 χώρες και βγήκα περίπου στη μέση.

Ερ.: Σε επηρεάζει το σκάκι στη ζωή σου;

Απ.: Πρώτα  απ’όλα  έχω γνωρίσει παιδιά από όλο τον κόσμο και έχω κάνει φίλους σε όλη την Ελλάδα. Επίσης έμαθα να αγωνίζομαι δίκαια και να δέχομαι τις ήττες μου. Απ΄ την άλλη όμως έχω χάσει πολλά πάρτυ για να παίξω σε αγώνες αλλά νομίζω αξίζει τον κόπο.

Αντώνης Κατεχάκης Α2