ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΑΣΙΑΚΟΣ

ΑΠΟ: ΤΣΟΥΚΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - Ιουν• 06•16

IMG_2029  Ο κ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΑΣΙΑΚΟΣ είναι ένα ζωντανό κομμάτι της ιστορίας μας, αφού είχε υπηρετήσει στο ιστορικό υποβρύχιο «Παπανικολής». Με χαρά τον συναντήσαμε στο σπίτι του και μιλήσαμε μαζί του για τα χρόνια εκείνα.

Μπορείτε να μας πείτε που και πότε γεννηθήκατε και ποια μόρφωση έχετε;

Γεννήθηκα τον Αύγουστο το 1915 στη Δρακότρυπα Καρδίτσας. Είμαι απόφοιτος δημοτικού σχολείου.

Πώς ενώ κατάγεστε από ορεινή περιοχή ασχοληθήκατε με τη θάλασσα;

Αν και δεν ήξερα τι θα πει θάλασσα , μου άρεσε ! Όταν κλήθηκα να υπηρετήσω την πατρίδα ως στρατιώτης και πέρασα από το περιοδεύον συμβούλιο, ζήτησα να υπηρετήσω ως εθελοντής υποβρυχίων. Τους έκανε εντύπωση αυτό, αφού καταγόμουν από ένα χωριό της Καρδίτσας . Αρχικά υπηρέτησα στο υποβρύχιο « Νηρέας» , ύστερα στο « Πρωτέας» και κατόπιν στο « Παπανικολής» , μέχρι που αποστρατεύτηκα. Όλα μου τα χρόνια υπηρέτησα στα υποβρύχια .

Πώς βρεθήκατε στο υποβρύχιο Παπανικολής;

Κάποτε μου αναθέσανε να πάω καφέ σε έναν αξιωματικό , ο οποίος λεγόταν Ιατρίδης. Ήταν ο κυβερνήτης του «Παπανικολής». Μια μέρα ο Ιατρίδης με έστειλε στο σπίτι του, όπου συνάντησα τον πατέρα του. Εκείνος ενθουσιάστηκε, όταν του είπα ότι κατάγομαι από την Καρδίτσα , και είπε ότι είχε υπηρετήσει εκεί ως καθηγητής μαθηματικών.  Από τότε ζήτησε από τον γιο του να με προστατεύει, μέχρι που αποστρατεύτηκα.

IMG_2026

Ποια ειδικότητα είχατε στο υποβρύχιο και ποια ήταν η δράση του « Παπανικολής» ;

Ήμουν τορπιλητής. Στις 24 Δεκεμβρίου του 1940, παραμονή Χριστουγέννων, χτυπήσαμε και διαλύσαμε την ιταλική νηοπομπή. Ρίξαμε τέσσερις τορπίλες και μάλιστα την τελευταία την έριξα εγώ. Το υποβρύχιο « Παπανικολής» είχε γίνει ο τρόμος και ο φόβος των Ιταλών.

Δεν φοβηθήκατε για την ζωή σας;

Αν φοβόμουνα, δε θα πήγαινα. Ούτε που το σκέφτηκα αυτό καθόλου. Όχι, δε σκεφτόμουν ότι μπορεί να σκοτωθώ.

Αναγνώρισε η Ελλάδα την  προσφορά σας και πώς;

Όχι, το ελληνικό κράτος δεν αναγνώρισε τίποτα, απολύτως τίποτα. Μου έκοψαν 800 από τη σύνταξη που έπαιρνα. Κάποτε ο τότε υπουργός Εθνικής Άμυνας, κ. Αβραμόπουλος, με βράβευσε για την προσφορά μου με αυτόν τον σταυρό.

IMG_2015

Ποια συμβουλή θα δίνατε σε εμάς τους νέους;

Πρώτα πρώτα θα σας συμβούλευα να αγαπάτε την πατρίδα σας, το σπουδαιότερο απ’ όλα. Να μελετάτε όσο μπορείτε.  Να φροντίσετε να μάθετε πέντε γράμματα παραπάνω, να μην είστε αμαθείς. Εγώ , για παράδειγμα , παρότι ήμουν του δημοτικού , κατάφερα και έμαθα μια ξένη γλώσσα.

IMG_2033