Τρίτο Τεύχος 5ο Γυμνάσιο Ευόσμου

Το Σχολείο από την Αρχαία Αθήνα, Σπάρτη, Κρήτη έως σήμερα

Το Σχολείο στην Αρχαία Αθήνα   Η μόρφωση είχε πρωταρχική θέση και σημασία. Στην Αθήνα δεν υπήρχαν αγράμματοι άνθρωποι, ειδικά στον 5ο αιώνα. Τα σχολεία ήταν ιδιωτικά, δεν υπήρχαν δημόσια κτίρια. Στα σχολεία πήγαιναν μόνο ....

25η Μαρτίου

Ο εορτασμός της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 γίνεται στην Ελλάδα, την Κύπρο και σε κέντρα των Ελλήνων της διασποράς στις 25 Μαρτίου κάθε χρόνο, την ημέρα εορτασμού και του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου. Η ημέρα αυτή είναι επίσημη αργία στην Ελλάδα και στην Κύπρο. Συνήθως οι ….

TAE KWON DO

Το TAE KWON DO είναι η πιο δημοφιλής κορεάτικη πολεμική τέχνη και το εθνικό σπορ της Κορέας και από το 2000 το αγωνιστικό κομμάτι της μάχης  έγινε επίσημο ολυμπιακό άθλημα. Ιδρυτής του TAE KWON DO ….

Η Κυριακή των Βαϊων

Από την Κυριακή των Βαΐων αρχίζει ουσιαστικά η λεγόμενη Μεγάλη Εβδομάδα ή Εβδομάδα των Παθών. Κατά την ημέρα αυτή εορτάζεται η ανάμνηση της θριαμβευτικής εισόδου Tου Ιησού Χριστού στα Ιεροσόλυμα όπου, κατά τους συγγραφείς των Ιερών Ευαγγελίων, οι Ιουδαίοι Tον υποδέχθηκαν κρατώντας βάια ….

Οι δύο άσπροι κρίκοι

Παρότι αγωνίστηκε 2ος στην σειρά ο Λευτέρης Πετρούνιας έκανε ένα απίθανο πρόγραμμα και συγκέντρωσε 16.000 βαθμούς! Έκοψε τα πόδια όλων των αντιπάλων του, που δεν μπόρεσαν να τον ξεπεράσουν και ανέβασε την Ελλάδα στην κορυφή! ….

Η κυρά Σαρακοστή

Άντε να φάμε κανένα ποδαράκι… Τελευταίο αλλά όχι αμελητέο έθιμο η Κυρά-Σαρακοστή, έθιμο που έχει τις ρίζες του στην Αρκαδία. Εκεί λοιπόν, οι γιαγιάδες ζωγραφίζουν λίγο πριν την έναρξη της Σαρακοστής μια γυναίκα που έχει ….