«Πάμε Σινεμά »

Το «Πάμε Σινεμά » είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα γνωριμίας και εξοικείωσης των μαθητών με τον κινηματογράφο στα πλαίσια του Υπουργείου Παιδείας.

10250915_619108121517434_1313685597_n

Ένα τέτοιο γεγονός διοργανώνεται στο σχολείο μας την Παρασκευή 21 Μαρτίου το οποίο παρακολούθησε η Β΄ Λυκείου . Ως πρώτη φάση του προγράμματος αυτού που προβλέπει την πραγματοποίηση ενός σεμιναρίου για την κινηματογραφική τέχνη από έναν επαγγελματία σκηνοθέτη, τον Χάρη Μιχαλογιαννάκη.

Προβληθήκαν μικρά βίντεο για την κινηματογραφική τέχνη στα νεότερα χρόνια , καθώς και με ποιόν τρόπο κινηματογραφείται μια ταινία .Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν μικρά γυρίσματα με πρωταγωνιστές τους μαθητές . Ο σκοπός της διοργάνωσης αυτής ήταν να γίνει η γνωριμία με τη κινηματογραφική τέχνη .

Ερίνα, Κριστίνα