ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

ΥΠΑΙΘ

Το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και ∆ιάσωσης Σχολικού Υλικού σε συνεργασία

µε  το  Τµήµα  Εκπαιδευτικής  Ραδιοτηλεόρασης  του  Υπουργείου  Παιδείας  και

Θρησκευµάτων συνδιοργανώνουν τον 2ο Μαθητικό ∆ιαγωνισµό:

«Η ιστορία του σχολείου µου»

Η προσέγγιση της ιστορίας του σχολείου µπορεί να περιλαµβάνει τις οπτικές: (α)  η  αρχιτεκτονική του  κτηρίου, (β)  οι διαφορετικές χρήσεις στο πέρασµα των χρόνων, (γ) η ιστορία και το ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο, (δ) η σύνδεσή του µε σπουδαία ιστορικά γεγονότα, (ε) ο φυσικός και δοµηµένες περιβάλλον χώρος και οι αλλαγές µέσα στο χρόνο, (στ) οι παλαιότεροι µαθητές του σχολείου -ξακουστοί ή άσηµοι, (ζ)  η  λειτουργία του  και  οι  δραστηριότητές του  στο  παρελθόν και  στο σήµερα.

Όλα  τα  παραπάνω  µπορούν να  αποτελέσουν θέµατα µικρών ερευνητικών δραστηριοτήτων από  τα  παιδιά σε  ελεύθερο χρόνο έξω  από  το  σχολείο, µε την επεξεργασία   των   στοιχείων   µέσα   στην   τάξη   (βιβλιογραφικές   αναζητήσεις, επισκέψεις, συνεντεύξεις).

Ο διαγωνισµός απευθύνεται σε µαθητές δηµόσιων και ιδιωτικών σχολείων πρωτοβάθµιας και δευτεροβάθµιας εκπαίδευσης της χώρας.

Στόχοι του ∆ιαγωνισµού αυτού είναι:

- Να γνωρίσουν οι µαθητές όλων των βαθµίδων την ιστορία του σχολείου τους

- Να αναδείξουν την τοπική ιστορία

- Να συµµετέχουν ενεργητικά στη διαδικασία της µάθησης

- Να εµπλακούν εποικοδοµητική στη διαδικασία του project

-  Να  µάθουν  να  αξιοποιούν  πηγές  (γραπτές  και  προφορικές)  και  να τοποθετούνται κριτικά και γόνιµα ως προς αυτές

- Να εκφραστούν δηµιουργικά.

Το υλικό που θα παραχθεί, ατοµικά ή οµαδικά, θα είναι:

Για τα Νηπιαγωγεία: εικαστική σύνθεση. Ζωγραφική σύνθεση ή κολάζ πάνω σε χαρτί ή χαρτόνι µε ελάχιστο µέγεθος ζωγραφικής επιφάνειας 20 εκ. Χ30 εκ. Ως εικαστικά υλικά (ένα ή περισσότερα) µπορούν να χρησιµοποιηθούν: µαρκαδόροι, λαδοπαστέλ, δακτυλοµπογιές, ακουαρέλες, ακρυλικά, λάδι (όχι ξυλοµπογιές). Για τη δηµιουργία των κολάζ µπορούν να χρησιµοποιηθούν χαρτιά κάθε είδους, εφηµερίδες, περιοδικά κ.ά., µεµονωµένα ή σε συνδυασµό.

∆ηµοτικά, Γυµνάσια και Λύκεια: Ταινία µικρού µήκους ή Πολυµεσική παρουσίαση

(power point) µε τη χρήση σταθερών ή κινούµενων εικόνων, µουσικής και ήχου κ.λπ.

Όροι, προϋποθέσεις και τεχνικά χαρακτηριστικά

1.Οι ταινίες και οι πολυµεσικές εφαρµογές  δεν πρέπει να ξεπερνούν για τις ταινίες τα 10 λεπτά.

2.Ως προς το Format των ταινιών: τα µαθητικά έργα θα υποβληθούν σε 2

αντίτυπα (dvd) που πρέπει να είναι συµβατά µε τα κοινά dvd players.

Καταληκτική ηµεροµηνία υποβολής η 5η Μαΐου 2015.

Επιτροπή Κρίσης

Τα   έργα   θα   κριθούν   από   ειδική   Επιτροπή   εκπαιδευτικών,   ειδικών επιστηµόνων και καλλιτεχνών, η οποία θα συνεκτιµήσει τη συνάφεια µε το θέµα, το αισθητικό   αποτέλεσµα, τη µύηση των παιδιών σε ερευνητικές διαδικασίες, τη δηµιουργικότητα και την πρωτοτυπία του παραγόµενου υλικού ως προς το θέµα, το σκηνικό,  το  σενάριο,  τις  οπτικές  εκπλήξεις  κ.ά.  (τα  ονόµατα της  Επιτροπής  θα ανακοινωθούν).

Στην τελική εκδήλωση βράβευσης, θα υπάρχουν ξεχωριστά βραβεία για την προσχολική, δηµοτική και δευτεροβάθµια εκπαίδευση και ανά κατηγορίες.

Οι επιτροπές κρίσης θα οριστούν από τους φορείς συνδιοργάνωσης και θα ανακοινωθούν πριν από τη λήξη του διαγωνισµού.

Βραβεία

Τα βραβευµένα έργα θα αναρτηθούν και στην πλατφόρµα µαθητικής δηµιουργίας της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης (www.i-create.gr)    και του ΕΚΕ∆ΙΣΥ (http://www.ekedisy.gr/mousio-proforikis-istorias/).

Όλοι οι µαθητές και οι µαθήτριες που θα λάβουν µέρος, θα λάβουν αναµνηστικό έπαινο για τη συµµετοχή τους.

H βράβευση θα γίνει σε ειδική τελετή η οποία θα διανθιστεί µε παράλληλες εκδηλώσεις.

Πληροφορίες    για    τη    βράβευση    θα    αναρτηθούν    στην    ιστοσελίδα

(www.ekedisy.gr).

Το υλικό που θα παραχθεί θα αποσταλεί ηλεκτρονικά στο  info@ekedisy.gr  ή στο ekedisy@gmail.com µαζί µε τη φόρµα συµµετοχής.

Οργανωτική Επιτροπή ∆ιαγωνισµού:

- Ευαγγελία Κανταρτζή, Πρόεδρος ΕΚΕ∆ΙΣΥ, info@ekedisy.gr, 2103250341

- Αικατερίνη Χαριοπολίτου, Προϊσταµένη Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης,

2103443767, achariopolitou@minedu.gov.gr

- Σταύρος Γρόσδος, Σχολικός Σύµβουλος, υπεύθυνος εκπαιδευτικών προγραµµάτων

ΕΚΕ∆ΙΣΥ

- Αικατερίνη Χατζηπέτρου, στέλεχος οργάνωσης µαθητικών διαγωνισµών

Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης, 210 3442175, khatzipetrou@minedu.gov.gr

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά µε το διαγωνισµό, µπορείτε να απευθύνεστε στο info@ekedisy.gr και το 210 3250341.

Εκ µέρους της οργανωτικής επιτροπής

Αικατερίνη Χαριοπολίτου                                     ∆ρ. Ευαγγελία Κανταρτζή

Προϊσταµένη                                              Πρόεδρος του ΕΚΕ∆ΙΣΥ Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης

Υ.ΠΑΙ.Θ.