ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2015-2016

vma_14_collage_autocollage_7_images_2

Αγαπητοί  μαθητές, γονείς, συνάδελφοι

το  νέο  σχολικό  έτος  2015-2016  ξεκινάει  και  όλοι  μας είμαστε  στις  επάλξεις  για  να  οργανωθεί όσο  το  δυνατόν  καλύτερα  το  σχολείο μας. Υπάρχουν  ελλείψεις  και  κενά  εκπαιδευτικών όμως  δεν  είναι  πολλά  συγκριτικά με  το  προηγούμενο  σχολικό  έτος. Απουσιάζουν  ακόμη 1  καθηγητής  φιλόλογος, 1  καθηγητής οικονομικών-κοινωνιολογίας, 1 καθηγήτρια  αγγλικών ( για  4  ώρες), 1  καθηγητής  Σχεδίου.

Ήδη  έχουμε  αρχίσει  να σχεδιάζουμε  τις  δράσεις  και  τα  προγράμματα  για  το νέο σ χολικό  έτος που  είναι:

- Συμμετοχή  στο  6ο  ΦΕΣΤΙΒΑΛ  ΕΦΗΒΙΚΟΥ  ΘΕΑΤΡΟΥ της  ΣΤΕΓΗΣ  ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ  ΚΑΙ  ΤΕΧΝΩΝ

- Συμμετοχή σε  πρόγραμμα  επαγγελματικής  σταδιοδρομίας της  ΣΤΕΓΗΣ  ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ  ΤΕΧΝΩΝ

- Επισκέψεις σε  πανεπιστημιακά  ιδρύματα ( Πάντειο Πανεπιστήμιο, Χαροκόπειο  Πανεπιστήμιο)

- Εκπαιδευτικές  επισκέψεις  σε  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ, ΊΔΡΥΜΑ  ΑΙΚ. ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ ( συμμετοχή  σε  προγράμματα), ΑΚΑΔΗΜΙΑ  ΠΛΑΤΩΝΑ, ΜΟΥΣΕΙΟ  ΜΑΡΑΘΩΝΑ-ΤΥΜΒΟΣ, ΘΕΑΤΡΙΚΗ  ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ .

- Υλοποίηση  προγράμματος  για  τη  διατροφή  των  Εφήβων ( πρόγραμμα  ΕΥ  ΖΗΝ)

-Υλοποίηση  προγράμματος  Αγωγής  Υγείας με  θέμα τις  εξαρτήσεις.

- Υλοποίηση   του προγράμματος  ΕΙΚΟΝΙΚΗ  ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ και ΣΤΗ  ΣΚΙΑ  ΕΝΟΣ  ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ σε  συνεργασία  με  το ΣΕΝ.

- Συμμετοχή  στο  8ο  ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ  ΤΑΙΝΙΩΝ  » ΠΑΜΕ  ΣΙΝΕΜΑ;»

- Εργαστήρια  Δημοσιογραφίας, Ντοκυμαντέρ και  Animation σε  συνεργασία  με τον  οργανισμό ΚΑΡΠΟΣ

- Συνεργασία  με  την  ΈΝΩΣΗ  ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΩΝ ΝΕΑΣ  ΙΩΝΙΑΣ  για πραγματοποίηση  κοινών δράσεων  για  χορό, θέατρο, μουσική.

- Εργαστήρια  χορού  και  θεάτρου  για  εφήβους  στο  χώρο  του  σχολείου.

- Λειτουργία  Σχολής  Γονέων και  άλλων προγραμμάτων  δια  βίου  μάθησης  στο  χώρο  του  σχολείου.

- Συμμετοχή  στο  ΜΑΘΗΤΙΚΟ  ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ  ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ  EUROPEAN  SCHOOL RADIO  και  παραγωγή  ραδιοφωνικών  εκπομπών.

- Συνεργασία  με  το  ΧΑΜΟΓΕΛΟ  ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ για  την  πραγματοποίηση  εκδηλώσεων αλλά και  ραδιοφωνικών  και  τηλεοπτικών  εκπομπών.

Θα  είναι  μια  χρονιά  πλούσια  σε  εμπειρίες, δράση και  δραστηριότητες πέρα  από  κάθε  προσδοκία!!

ΚΑΛΗ  ΣΧΟΛΙΚ  ΧΡΟΝΙΑ  ΛΟΙΠΟΝ!!!

Ο  ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ  ΤΟΥ  6ου ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ

ΚΟΥΡΚΟΥΛΑΚΟΣ   ΗΛΙΑΣ