ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ » ΠΕΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ» ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΡΠΟΣ

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ
ΣΤΗ ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ «Η δική μας γνώμη!»
Μέχρι την Παρασκευή, 30 Οκτωβρίου 2015!

Μπορείτε ακόμα να λάβετε μέρος στην πρωτότυπη μαθητική δράση που διοργανώνει οΚΑΡΠΟΣ με το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, ‘Ερευνας και Θρησκευμάτων και την υποστήριξη του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου.  Η ιδέα υλοποιείται για πρώτη φορά στην Ελλάδα και προάγει τη συζήτηση πάνω σε μαθητικές ταινίες που μιλούν για την ταυτότητα των νέων μέσα από ένα νεανικό και μοντέρνο τρόπο.

Η δράση βασίζεται σε προβολές και ψηφοφορία πάνω στις 11 βραβευμένες μαθητικές ταινίες διάρκειας 5 λεπτών η καθεμία, του «Διαγωνισμού «Βιντεομουσεία 2014» με θέματα όπως οι σχέσεις των νέων, τα σύμβολα, ο εκφοβισμός, τα ψηφιακά μέσα, τα όνειρα για το μέλλον, ο «φόβος» για το Γυμνάσιο, οι επιλογές των νέων μέσα στην κρίση κ.α.  Στόχος της να βάλει τα παιδιά σε μια νεανική συζήτηση και διαπραγμάτευση για την ταυτότητά τους αλλά και με τη γλώσσα των ταινιών που, υποσυνείδητα τη χρησιμοποιούν καθημερινά! Για το πρόγραμμα Βιντεομουσεία δείτε εδώ.

Σας θυμίζουμε ότι αρκεί η Εγγραφή του Εκπαιδευτικού που ενδιαφέρεται να συντονίσει μια προβολή ή/και να παροτρύνει να γράψουν μαθητές τη δική τους κινηματογραφική κριτική για μια από τις συγκεκριμένες ταινίες της προβολής.  Η εγγραφή γίνεται πολύ εύκολα στον ιστότοπο:  http://myopinion.karposontheweb.org.

Για περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα: 2106850445, 6949404003 και mail: info@karposontheweb.org