ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΣΙΛΗ ΛΟΥΛΕ

«Φτιάχνοντας Ντοκιμαντέρ με ανθρώπινες ιστορίες»

Γεια σας φίλες και φίλοι,

ελπίζω να είστε όλοι καλά!

Φέτος το καλοκαίρι θα κάνω δύο Κινηματογραφικά Εργαστήρια πάνω στα βουνά. Επιμόρφωση και διακοπές μαζί, σε δύο πολύ όμορφες τοποθεσίες, εν μέσω διαφόρων άλλων εκδηλώσεων και δράσεων!

Προβολές ταινιών ντοκιμαντέρ, συζητήσεις, βιωματικές ασκήσεις αλλά και ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ μικρού ΟΜΑΔΙΚΟΥ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ από τους συμμετέχοντες στο κάθε Εργαστήριο.

α) Το πρώτο Εργαστήριο θα γίνει στους ΔΕΛΦΟΥΣ
(στο πλαίσιο του σχολείου Τεχνών ANIMART 2016),
από το Σάββατο 16 Ιουλίου έως την Κυριακή 24 Ιουλίου.

β) Το δεύτερο Εργαστήριο θα γίνει στη ΒΩΒΟΥΣΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
(στο πλαίσιο του 3ου Φεστιβάλ Βωβούσας),
από το Σάββατο 30 Ιουλίου έως την Κυριακή 7 Αυγούστου.

Δείτε αναλυτικά στο συνημμένο κείμενο. Εκεί μέσα θα βρείτε και τα links για το καθένα από τα δύο Εργαστήρια.

Τα δύο αυτά καλοκαιρινά Εργαστήρια ενδιαφέρουν όχι μόνο καινούργιους μαθητές αλλά και εσάς που έχετε ήδη παρακολουθήσει προηγούμενο Εργαστήριο μαζί μου. Είναι μια καλή ευκαιρία να θυμηθούμε όσα είπαμε και κάναμε και να προχωρήσουμε σε πρακτική εφαρμογή.

Το θέμα του μικρού ντοκιμαντέρ που θα δημιουργήσουμε (μέχρι 15 λεπτά) επιλέγεται από την ίδια την ομάδα, η έρευνα για τις ιστορίες και τα πρόσωπα που θα μιλήσουν στην ταινία καθώς και η αναζήτηση των ντοκουμέντων γίνεται από τους ίδιους τους συμμετέχοντες, η φωτογράφιση/γύρισμα γίνεται στο χωριό και στα γύρω μέρη, ενώ στο μοντάζ θα πάρουν μέρος όλοι.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
(και στα δύο Εργαστήρια):
Δευτέρα 4 Ιουλίου 2016

Βασίλης

τηλ.  6944524198

Μπορείτε να παρακολουθείτε και στο facebook:

www.facebook.com/events/212804979112719/

www.facebook.com/vassilis.loules