H ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ

—–

1. Περιφερειακές Δ/νσεις Π.Ε. και Δ.Ε. της

Χώρας

2. Προϊστάμενους Παιδαγωγικής & Επιστημονικής Καθοδήγησης Π.Ε. & Δ.Ε. (μέσω των Περ/κών Δ/νσεων Εκπ/σης)

3. Σχολικούς Συμβούλους Π.Ε. & Δ.Ε (μέσω των Περ/κών Δ/νσεων Εκπ/σης)

4. Διευθύνσεις Π.Ε. & Δ.Ε. της χώρας

5. Υπεύθυνους Πολιτιστικών Θεμάτων και

Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων (μέσω των Δ/νσεων Π.Ε. & Δ.Ε. της χώρας)

6. Σχολικές μονάδες Π.Ε. & Δ.Ε. της χώρας (μέσω των Δ/νσεων Π.Ε. & Δ.Ε. της χώρας

Ανδρέα Παπανδρέου 37 – 151 80 Μαρούσι

Πληροφορίες: Ά. Βάρλα (Δ.Ε.)

Π. Σακκοπούλου (Δ.Ε.)

Ολ. Μαραγκού (Ε.Ε.)

Τηλέφωνο: 210 344 3272

ΘΕΜΑ: Θεματολογία Πολιτιστικών Θεμάτων

Σχετ. έγγραφο: το με αρ. πρ. 188198/Δ2/07-11-2016 εισερχόμενο του οικείου Υπουργείου

Σε συνέχεια της με αρ. πρωτ. 170596/ΓΔ4/13-10-2016 εγκυκλίου με θέμα «ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων)

ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ (Erasmus+, eTwinning κ.ά.) για το Σχολικό Έτος 2016-2017» καθώς και του με αρ. πρωτ. 193114/ΓΔ4/14-11-2016 εγγράφου με θέμα «Παράταση προθεσμίας και διευκρινίσεις σχετικά με την Εγκύκλιο Σχολικών Δραστηριοτήτων», σας ενημερώνουμε ότι στο Παράρτημα 2 της εν λόγω εγκυκλίου και συγκεκριμένα στο κεφάλαιο με τίτλο ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ, όπου ενδεικτικά αναγράφονται τα Πολιτιστικά Προγράμματα που είναι δυνατόν να αναπτυχθούν σε δράσεις, εντάσσεται και η θεματική ενότητα «Μαθητικό Ραδιόφωνο». Το Μαθητικό Ραδιόφωνο καλλιεργεί τον Γραμματισμό των Μέσων και της Πληροφορίας στα σχολεία, εμπλέκοντας ενεργά και με κριτικό τρόπο τους μαθητές και τις μαθήτριες.

Η ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ Δ/ΝΣΗΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΕ ΚΑΙ ΔΕ

ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΜΠΑΡΛΑ