TO 6o ΓΕΛ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΘΑΡΡΟΣ Ή ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ APP YOUR SCHOOL TOY ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ «ΚΑΡΠΟΣ»

10176932_689994251061400_1210205419_o

ΘΑΡΡΟΣ Ή ΑΛΗΘΕΙΑ

Εργαστήριο για μαθητές ηλικίας 11-17 ετών, σε τμήμα των 20-25 μαθητών

Ερώτηση – κλειδί: Πόσο εύκολο είναι να χτίσουμε τη δική μας μαθητική καμπάνια, που μπορεί να βασίζεται είτε σ” ένα ψέμα είτε σε μία αλήθεια, χρησιμοποιώντας επικοινωνιακά εργαλεία των νέων τεχνολογιών;

ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ Χτίστε με τους μαθητές σας μία καμπάνια, η οποία μπορεί να βασίζετε είτε σ” ένα ψεύτικο είτε σ” ένα αληθινό γεγονός ή είδηση. Γι αυτό το σκοπό θα χρησιμοποιήσετε 3 επικοινωνιακά εργαλεία:

1. facebook συγγραφή δημοσιεύσεων

2. δημιουργία αφίσας

3. βίντεο-συνεντεύξεις

Οι μαθητές θα δουλέψουν σε ομάδες των 4-5 και στο τέλος θα γίνει ψηφοφορία για το ποιά καμπάνια λέει αλήθεια και ποιά ψέματα. Άσχετα με την αρχική ταυτότητα της είδησης (αλήθεια ή ψέμα) η καμπάνιες που κερδίζουν είναι εκείνες που την έκαναν να δείχνει αληθινή και πειστική.

Οι μαθητές βασισμένοι στα προσωπικά τους βιώματα, ενθαρρύνονται να συζητήσουν για την άμεση και εύκολη δυνατότητα δημιουργίας περιεχομένου στα διάφορα μέσα επικοινωνίας. Επιπλέον, καλούνται να διαπραγματευτούν την έννοια της παραπληροφόρησης και να προτείνουν τρόπους αντιμετώπισης.

ΣΤΟΧΟΙ

Εισαγωγήστηνπρόσφατηέννοιατηςσυνθήκης»αλήθειεςκαιψέματα» τουκόσμουτηςπληροφορίας

Βιωματικήεμπειρίακατασκευήςστρατηγικήςγιατηνπροώθησημιαςείδησης(storybuilding)

Πειραματισμόςμεμεθόδουςοπτικήςεπικοινωνίας όπωςδημιουργίαμίαςαφίσας