ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΣΤΟ ΛΟΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΑΠΟΥ- ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΕΞΟΔΟΣ/30-3-2018

10176932_689994251061400_1210205419_o

Θεατρική παράσταση &  Εκπαιδευτικός περίπατος

Λόφος  ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ

«ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ» με τον Θεοδόση Πελεγρίνη

( πρώην Πρύτανη Πανεπιστημίου Αθηνών )

30 Μαρτίου  2018 ) Ώρα: 10 π.μ.(πρωί)

==========

1.Θεατρική παράσταση : ( θέατρο «Δόρα Στράτου» )

Διάρκεια παράστασης : 1 ώρα & 10΄ λεπτά

2.Εκπαιδευτικός περίπατος: Μετά την παράσταση θα ακολουθήσει εκπαιδευτικός περίπατος στο λόφο   Φιλοπάππου (Πνύκα κ.α.) . Θα μιλήσει στους μαθητές για τον Αριστοτέλη ο καθηγητής φιλοσοφίας Θεοδόσης Πελεγρίνης

Πέρας –επιστροφή στα πούλμαν . Ώρα: 12 .30΄ περίπου.

Το έργο του Θεοδόση Πελεγρίνη, έχει σαν θέμα την φιλοσοφία του Αριστοτέλη.

Η υπόθεσή του:  Ένας θίασος κάνει πρόβα σε κάποιο θεατρικό έργο. Κατά την διάρκεια της πρόβας και σε μία στιγμή έντασης αρχίζει μία  συζήτηση μεταξύ του σκηνοθέτη και των ηθοποιών για τον ρόλο του συγγραφέα και του έργου του για να επεκταθεί πολύ γρήγορα σε μία πολύ ενδιαφέρουσα  και έντονη  συζήτηση  για τα  βασικά ζητήματα της φιλοσοφίας του Αριστοτέλη. Έτσι  μέσα από τα ερωτήματα των ηθοποιών  που  αγνοούν  την αριστοτελική φιλοσοφία ή έχουν λαθεμένη άποψη για τον Αριστοτέλη, θίγονται και παρουσιάζονται με ένα απλό και κατανοητό τρόπο και με παραδείγματα έννοιες ,όπως  της κάθαρσης, αρετής. ευδαιμονίας, ηθικής, μεσότητας  και πολλών άλλων. Ο σκηνοθέτης  διδάσκει και καθοδηγεί την διαλογική συζήτηση με  μοναδική δεξιοτεχνία και πειστικότητα που στο τέλος οι  ηθοποιοί  κατανοούν  τις πλάνες τους  και προβληματισμένοι  ζητούν να συνεχιστεί αυτή η ενδιαφέρουσα συζήτηση όμως ο Σκηνοθέτης τους υπενθυμίζει  ότι  είναι ώρα   για  πρόβα …..

Πρωταγωνιστούν : Θεοδόσης Πελεγρίνης,Ηλέκτρα Παροίκου,Σπύρος Ξένος. Σκηνοθεσία : Νίκος Παροίκος

Το έργο παρουσιάσθηκε  με εξαιρετική επιτυχία το  καλοκαίρι  του 2016 στο Παγκόσμιο Συνέδριο Φιλοσοφίας  και στις πολιτιστικές εκδηλώσεις του Δήμου Αθηναίων .Επίσης έκλεισε τις εκδηλώσεις  του έτους «Αριστοτέλης » στο Παρίσι και παρουσιάστηκε  στην  Unesco (παγκόσμιος εορτασμός έτους Αριστοτέλη) .

Τιμή εισιτηρίου Θεάτρου: 5 Ευρώ. (  περίπατος δωρεάν)

Πληροφορίες-κρατήσεις : 210/9235453 (πρωί 9.30 -12.30 )

τηλ. ανάγκης : 6944761133

Κρατήσεις θέσεων και στο e-mail :  exodos5@otenet.gr