ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ 6ου ΓΕΛ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ

IMG_0400

ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ 6ου ΓΕΛ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΕ 2 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Το σχολείο μας προκρίθηκε στην τελική 10αδα του Διαγωνισμού Δεξιότητες Ζωής: Αναπτύσσοντας Κοινωνικούς Επιχειρηματίες,

με την ομάδα των μαθητών: Δαρζέντα Σ. Ζεϊμπέκη Μ., Μαραγούσια Ν., Ραφαηλίδη Κ. , Σεχαϊ Ο., και Τσούμπα Π. και την ιδέα τους «Η φωλιά»,

Το πρόγραμμα Δεξιότητες Ζωής: Αναπτύσσοντας Κοινωνικούς Επιχειρηματίες, διοργανώνεται από το British Council, ώστε οι μαθητές να διδαχθούν να:…
συμμετέχουν ενεργά σε διάφορους τρόπους λήψης αποφάσεων και ψηφοφορίες
αξιολογούν το δίκαιο και το άδικο σε διάφορες καταστάσεις, να κατανοούν ότι η δικαιοσύνη είναι απαραίτητη σε μια δημοκρατική κοινωνία και να ερευνούν τον ρόλο του Δικαίου στην τήρηση της τάξης και την επίλυση διαφορών
κρίνουν πώς εκτιμάται η δημοκρατία, η δικαιοσύνη, η διαφορετικότητα, η ανοχή, ο σεβασμός και η ελευθερία από ανθρώπους διαφορετικών πεποιθήσεων, υπόβαθρων και παραδόσεων εντός μιας δημοκρατικής κοινωνίας που μεταβάλλεται
κατανοούν τον ρόλο των πολιτών σε σχέση με τη λογοδοσία όσων διαθέτουν εξουσία
εξερευνούν τις διαφορετικές, εθνικές, τοπικές, εθνοτικές και θρησκευτικές κουλτούρες, ομάδες και κοινωνικά σύνολα (στην Ελλάδα) και τον τρόπο με τον οποίο συνδέονται μεταξύ τους
λαμβάνουν υπόψη τους τις διάφορες αλληλεπιδράσεις μεταξύ της Ελλάδας, της Ευρώπης και του υπόλοιπου κόσμου.
Η τελική εκδήλωση για την ανάδειξη των μεγάλων νικητών θα λάβει χώρα την Τρίτη 8 Μαΐου στο INNOVATHENS, στον Κόμβο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας της Τεχνόπολης του Δήμου Αθηναίων, στις 17.00-20.00.
Η εκδήλωση θα ξεκινήσει με μια έκθεση όλων των ομάδων και θα συνεχίσει με το διαγωνισμό και την παρουσίαση των ιδεών ενώπιον κριτικής επιτροπής.

Η ιδέα που κατέθεσε το σχολείο μας για τον Πανελλαδικό Τελικό Διαγωνισμό Κοινωνικής Καινοτομίας, που διοργανώνει το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων/ JA Greece συμπεριελήφθη στις δέκα καλύτερες.

Αναλυτικότερα, οι διέες που προκρίθηκαν είναι με τυχαία σειρά οι εξής:
1ο ΕΠΑΛ Καρπάθου – Ομάδα Dimela & Ιδέα: Sec.Han. (Μαθητές: Αλεξάνδρα Μπούλαρη – Δήμ…ητρα Σακουλή – Ελένη Κανάκη)

Γυμνάσιο ΤΛ Γαυρίου Άνδρου – Ομάδα Dream Team & Ιδέα: Andros Bonding (Μαθητές: Ελένη Βόσσου – Κωνσταντίνα Σακαρίδη – Μαρία Φαράντου – Aσημίνα Αντώνογλου)

3. ΓΕΛ Νέων Μουδανιών – Ομάδα LALALA & Ιδέα: Kickstart (Μαθητές: Φίλιππος – Ανδριανός Καλαντζής, Δημήτρης Κουρουφακόπουλος, Δημήτρης Παναγιωτίδης, Θανάσης Παρδάλης, Στεφανία Κατραντζή)

4. Γυμνάσιο με Λ.Τ. Καστελλόριζου – Ομάδα Megistis & Ιδέα: Κοινωνικός Πολυχώρος Biorest (Μαθητές: Άλλα Τζουλιάνο – Γεώργιος Καραβελάντζης – Κλαούντια Καλλαντζι – Νικόλαος Καραβελάντζης)

5. ΓΕΛ Νέων Μουδιανών – Ομάδα: Pizza Club & Ιδέα: Into the woods (Μαθητές: Τζούλια Γιοβάνη, Αγγελική Σωτηριάδου, Κυριακή Μπαβέλη, Μαρία Πέπιλα)

6ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας – Ομάδα: Renegades & Ιδεα: Αισθητήρας Ραμπών Πεζοδρομίου (Μαθητές: Νικόλαος Μαραγούσιος – Ορέστης Σεχάι – Παναγιώτης Σάμιος)

7. Β’ Αρσάκειο Γυμνάσιο Ψυχικού – Ομάδα: The future & Ιδέα: Safe Walking Stick (Μαθητές: Αλεξία Μάη – Έφη Μόντινου – Κωνσταντίνα Μηνδρινού – Νικολίνα Μαραγκού)

8. Β’ Αρσάκειο Γυμνάσιο Ψυχικού – Ομάδα: Εν δράσει & Ιδέα: Ωτοδιάθεσις (Μαθητές: Μαλένα Λέντζα – Νεφέλη Λάζαρη)

9. 5ο Γυμνάσιο Ευόσμου- Ομάδα: Ξεναγοί Ιστορίας: Αφροδίτη Θεοφανίδου – Αντιγόνη Κρικέλη – Άρτεμις Παυλάκη – Ζωή Πετροσιάν)

10. 2ο ΕΠΑΛ Χανίων – Ομάδα: Φως στα Νέα & Ιδέα: Φως στα Νέα (Μαθητές: Νιόβη Καρασάνη – Σοφία Κατσιαδάκη – Αλεξία Λέκα – Εμιλιάνα Λούλασι)

Το πρόγραμμα «Διαγωνισμός Κοινωνικής Καινοτομίας» (Social Innovation Relay), υλοποιείται σε παγκόσμιο επίπεδο από τον Οργανισμό Junior Achievement, και απευθύνεται σε μαθητές ηλικίας 15-18 ετών (Γ΄ Γυμνασίου & Λυκείου).

Πρόκειται για ένα διαδραστικό, διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχεδιασμένο έτσι ώστε να ενθαρρύνει τους μαθητές να αναπτύξουν καινοτόμες ιδέες και λύσεις για τα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα και παράλληλα να τους δώσει τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν δεξιότητες που θα τους βοηθήσουν να γίνουν κοινωνικά υπεύθυνοι επαγγελματίες στο μέλλον.

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα εξοικειώνονται με την έννοια της κοινωνικής επιχειρηματικότητας και παράλληλα αναπτύσσουν τις δικές τους δημιουργικές και καινοτόμες λύσεις σε πραγματικά κοινωνικά προβλήματα δουλεύοντας σε μικρές ομάδες 2-4 ατόμων. Το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματος υλοποιείται διαδικτυακά (online) μέσα από ειδικά διαμορφωμένη πλατφόρμα.

2018-05-02