Πώς θα μπορούσε το σχολείο μας να γίνει καλύτερο….

Πώς θα μπορούσε το σχολείο μας να γίνει καλύτερο; Παρακάτω θα διαβάσετε απόψεις των μαθητών και μαθητριών της Στ1 και Στ2 τάξης. Η εργασία έγινε στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, ατομικά αλλά και ομαδικά.

Το καλύτερο ζωοφιλικό σχολείο

Στο σχολείο που πηγαίνω μου αρέσει πάρα πολύ. Καλό θα ήταν, όμως,  να υπήρχε ένα μέρος που να μπορούσαμε να είχαμε μικρόσωμα ζωάκια σαν τα: γατάκια, σκυλάκια, παπαγαλάκια, χαμστεράκια και ενυδρεία με ψαράκια. Έτσι από μικρή ηλικία τα παιδιά θα μαθαίνουν να φροντίζουν και να περιποιούνται, να προστατεύουν και να αναλαμβάνουν μια μεγάλη ευθύνη. Έτσι νομίζω ότι θα είχαμε το καλύτερο ζωοφιλικό σχολείο.

ΤΑΚΗΣ, Στ2

Να συνέχιζε η  περιβαλλοντική ομάδα

Το σχολείο μου είναι υπέροχο, κατά τη γνώμη μου, όμως, θα μπορούσε να γίνει καλύτερο αν είχαμε αίθουσα εικαστικών. Να υπήρχε μάθημα εκπαίδευσης ζώων για να μαθαίνουμε τι πάει να πει ειρηνική ζωή. Επίσης, να μην υπήρχαν σκαλιά και να υπήρχαν μεγάλες ράμπες. Θα ήταν ωραίο, επίσης. να συνέχιζε η  περιβαλλοντική ομάδα  όπως πέρσι.

ΜΑΡΙΛΙΑ, Στ2

Αίθουσα για τα εικαστικά και  επιστήμες!!!

Το σχολείο μου το αγαπώ, το μόνο που θέλω είναι να είχαμε ξεχωριστές αίθουσες για τα εικαστικά και τις επιστήμες Καλό θα ήταν να είχαμε ζωάκια και μάθημα προς αυτά, γιατί τα παιδιά έτσι μπορούν να γίνουν πιο υπεύθυνα: Να βοηθάς ένα αδέσποτο είναι σαν να βοηθάς τη φύση. Θα ήθελα να είχαμε και ένα μεγάλο χώρο με φυτά τα οποία θα φροντίζαμε.

ΕΥΔΟΚΙΑ, Στ2

_DIM2415

Να δημιουργήσουμε ομάδες….

1)      Να δημιουργηθούν ομάδες που θα κάνουν διάφορες δραστηριότητες.

2)      Να φτιαχτεί κυλικείο όπου τα παιδιά να μπορούν να πάρουν το φαγητό τους.

3)      Να γίνονται πιο πολλές εκδρομές.

4)      Να μπορούνε τα παιδιά να παίζουν στα διαλείμματα μπάσκετ και ποδόσφαιρο.

5)      Στο χώρο που πέφτουν οι μπάλες δίπλα από το υπόστεγο να φυτέψουμε δέντρα.

6)      Να ζωγραφίσουμε ζωγραφιές στου τοίχους.

7)      Να φτιάξουν καλύτερο αποχετευτικό σύστημα για να μην βουλώνουν οι τουαλέτες.

ΑΝΔΡΕΑΣ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, Στ2

Τι θα ήθελα για το σχολείο μου ακόμα:

1)      Mια μεγαλύτερη αίθουσα υπολογιστών με περισσότερους υπολογιστές.

2)      Φθηνότερα εισιτήρια του πούλμαν για τις εκδρομές.

3)      Καλύτερη θέρμανση.

4)      Καινούρια air-conditios

5)      Περισσότερους μαρκαδόρους του πίνακα.

6)      Ένα DVDPlayerγια να μπορεί ο δάσκαλος να μας δείχνει ταινίες σχετικές με τα μαθήματα.

7)      Καλύτερα θρανία και καρέκλες.

ΠΕΛΑΓΙΑ, ΠΙΝΙΩ, Στ2

Οι προτάσεις του Στ1 , για  να γίνει το δημοτικό μας ακόμα καλύτερο!

1)Να τοποθετηθούν ντουλαπάκια στις τάξεις.

2)Να ανοίξει κυλικείο.

3) Να προστεθούν ειδικά εργαστήρια για μαθησιακές δραστηριότητες.

4) Να βρεθεί ένα κομμάτι του προαύλιου για άθληση.

5)Να φυτευτούν δέντρα και φυτά.

6) Να φτιαχτούν ειδικές ράμπες και τουαλέτες για τους μαθητές με κινητικά προβλήματα

7) Να αντικατασταθούν τα βιβλία με τα tablets.

8) Να ζωγραφιστούν τα κτήρια από τους μαθητές για να γίνουν πιο όμορφα.

9) Να φτιαχτεί μουσική ομάδα.

10)Να φτιαχτεί μία θεατρική ομάδα

11)Να φτιαχτούν από τους μαθητές παιχνίδια.

12)Να δοθεί χρόνος στους μαθητές να διοργανώνουν συναυλίες και χορευτικά

13)Να οργανώνονται μονοήμερες εκδρομές