Η ΚΥΡΑ ΚΑΚΗ ΚΑΙ ΟΙ 12 ΜΗΝΕΣ!

Ομαδική εργασία από το Β2

Μια φορά ήταν μια κακή γριούλα που είχε πάει στο βουνό να μαζέψει ξύλα. Μπροστά της ξαφνικά εμφανίζονται 12 παλικάρια και τη ρωτούν:

-Ποιον μήνα αγαπάς πιο πολύ;

-Τι είναι αυτά που μου λέτε; απαντά.  Όλοι είναι χάλια μαύρα!

Τον Ιανουάριο φτιάχνουμε χιονάνθρωπους και δεν μου αρέσουν. Το Φεβρουάριο έχουμε καρναβάλι που επίσης δε μου αρέσει! Το Μάρτιο σηκώνουμε την σημαία και φοβάμαι μη μου πέσει στο κεφάλι! Τον Απρίλιο τσουγκρίζουμε τα αυγά και το  βρίσκω βαρετό. Το Μάιο φτιάχνουμε στεφάνια, τι να τα κάνουμε; Τον Ιούνιο φυτρώνουν τα κεράσια και δεν τα τρώω, με πονάει η κοιλιά. Τον Ιούλιο πάμε παραλία και δε θέλω. Τον Αύγουστο φυτρώνουν σταφύλια και δε μου αρέσει η γεύση τους. Το Σεπτέμβριο  αρχίζουν τα σχολεία και τα παιδιά με ζαλίζουν! Ο  Οκτώβριος είναι φρικτός μήνας, ξεκινούν οι  βροχές! Ο  Νοέμβριος είναι γεμάτος βροχές και δεν μπορώ να πάω βόλτα. Κανείς δε μου φέρνει δώρο τα Χριστούγεννα, για αυτό μισώ το Δεκέμβριο!

Τότε τα 12 παλικάρια της έδωσαν για δώρο ένα σακί με 30 φίδια!!

Αλίνα Ζαγανίδου,  Ίλια Φαλούτσου,  Λυδία Καλαφατέλλη, Β1