Το μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στη γειτονιά μας

EIK1 EMST

Τι γνωρίζετε για το Εθνικό  Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ);

• Παλιά ήταν ένα εργοστάσιο ζυθοποιίας, δηλαδή παρήγαγε μπύρα αλλά μετά το πήρε το κράτος της Ελλάδας και τώρα είναι Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης.

Από ποιους θα μπορούσαμε να πάρουμε πληροφορίες για το Μουσείο;

• Την δασκάλα μας, τον παππού μας και την γιαγιά μας.
  • Τους γονείς μας και τους ξεναγούς του μουσείου.
  • Τους μεγαλύτερους ανθρώπους , τους ανθρώπους που εργάζονται στο Μουσείο.

Που μπορούμε να βρούμε κείμενα και φωτογραφίες για το κτίριο αυτό;

• Στο ιντερνέτ, σε βιβλία, αν ρωτήσουμε ανθρώπους που έζησαν εκείνα τα χρόνια.
  • Μα ρωτήσουμε τον παππού και τη γιαγιά μας.
  • Στο ιντερνέτ, σε βιβλία, αν ρωτήσουμε ανθρώπους που έζησαν εκείνα τα χρόνια.

Ποιες δυσκολίες θα συναντήσουμε για να επισκεφτούμε το Μουσείο;

• Ενώ είναι πολύ κοντά στο σχολείο μας, δεν υπάρχει πεζοδρόμηση. Πρέπει να φτιαχτεί και μια πεζογέφυρα πάνω από τη λεωφόρο Συγγρού για να πηγαίνουμε εμείς και οι τουρίστες με ασφάλεια.

Σε τι μπορούν να μας βοηθήσουν η δασκάλα μας, οι φίλοι μας, οι γονείς μας ή τα μεγαλύτερα αδέλφια μας;

• Να μας βοηθήσουν να γράψουμε ένα γράμμα να το πάμε στο Δήμαρχο και να ζητήσουμε από τον Δήμαρχο να μας φτιάξει ένα πεζόδρομο.

Γιατί αυτό το Μουσείο είναι σημαντικό;

• Μπορούμε να δούμε σπουδαία έργα τέχνης , ενώ ένας ζωγράφος μπορεί να πάρει μια ιδέα από ένα έργο και να το βάλει στο δικό του.
  • Είναι σημαντικό το έργο του μουσείου σύγχρονης τέχνης, γιατί είναι ένα κόσμημα στην γειτονία μας με τα εκθέματα που περιέχει όπως γλυπτά, πίνακες και άλλα δημιουργήματα. Τέλος, μας δίνει τη δυνατότητα να έρθουμε σε επαφή και να γνωρίσουμε πολλά είδη σύγχρονης τέχνης.
  • Ένα μουσείο είναι κομμάτι του πολιτισμού μιας χώρας μέσα από το οποίο μαθαίνουμε για τον πολιτισμό, την ιστορία και την παράδοση μιας χώρας. Στο μουσείο  αυτό προβάλλονται έργα Ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών κι έτσι γίνονται γνωστές οι σκέψεις και τα συναισθήματα των συγκεκριμένων καλλιτεχνών.
  • Γιατί εκεί θα μπορούμε να δούμε σημερινά έργα τέχνης, όπως πίνακες , γλυπτά, έργα τέχνης από άλλες χώρες. Θα μάθουμε για τον πολιτισμό, για τους καλλιτέχνες και να αποφασίσουμε ποιο είναι το πιο ωραίο!!!
  • Το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης είναι ένας σπουδαίος χώρος πολιτισμού για την Αθήνα. Μέσα σ΄αυτό, εκθέτουν τα έργα τους σημαντικοί Έλληνες και ξένοι εικαστικοί , ενώ το επισκέπτονται όλοι όσοι ενδιαφέρονται για τη μοντέρνα τέχνη.
  • Έργα σύγχρονης τέχνης από σύγχρονους καλλιτέχνες . Έχει σπάνια έργα από άλλες χώρες. Η κυρία μας έδειξε πως είναι το Μουσείο και πραγματικά φαινόταν πολύ σημαντικό, γιατί πολύ κόσμος πηγαίνει να το δει.
  • Θα μπορούμε να δούμε σπουδαία έργα σύγχρονης τέχνης . Μπορούμε να δούμε δουλειές από άλλες χώρες.