Συνέντευξη με την κα Β. Λάζου ιστορικό-εμφυλιολόγο

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Φεβ• 17•17

Επιμέλεια άρθρου: Η πολιτιστική μας ομάδα

Η πολιτιστική μας ομάδα βρέθηκε στο χώρο του πολιτιστικού κέντρου του Δήμου Λαμιέων όπου έγινε η παρουσία του βιβλίου της «Η επιβολή του κράτους» (Ο εμφύλιος πόλεμος στη Λαμία, 1945-1949) της κας Λάζου Βασιλικής ιστορικού-εμφυλιολόγου. «Μέσα από πολύχρονη  αρχειακή ιστορική έρευνα  από διάφορες πηγές  η συγγραφέας προχωρά πέρα από την ιστορική , πολιτική , διπλωματική καταγραφή του εμφυλίου πολέμου,  καταγράφοντας την κοινωνική ιστορία της περιόδου», τόνισε ο Γιάννης Σκαλιδάκης, Δρ Ιστορίας,που μίλησε για τη συγγραφέα.

Είχαμε τη χαρά να επικοινωνήσουμε διαδικτυακά με την κα  Λάζου η οποία μας μίλησε για τις σπουδές της:

Μας μίλησε για το λόγο που έγραψε το συγκεκριμένο βιβλίο και ασχολήθηκε με την εν λόγω χρονική περίοδο της ιστορίας:

Δέχθηκε με χαρά να απαντήσει στις ερωτήσεις των μαθητών της ομάδας μας.

Ερώτηση

Τι σας κινητοποιεί στη συγγραφή ιστορικών βιβλίων;

Ερώτηση

Πως αισθάνεστε όταν ανακαλύπτεται την αλήθεια γύρω από ένα ιστορικό γεγονός;

Και ανανεώσαμε το ραντεβού μας όταν επισκεφθεί την πόλη μας και το σχολείο μας.

Τη ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές που έδωσε στους μαθητές μας!!